Makale nasıl okunur?

Makale nasıl okunur?

MAKALE NEDEN OKUNUR?
Kişiler bir konudaki bilgilerini artırmak, konu ile ilgili gelişmeleri izlemek amacı ile makale okuyabilirler. Örneğin, bir hastalığın tanı ve tedavisindeki yenilikleri öğrenmek amacı ile makale okunabilir. Bu durumda okuyucu, ilgi duyduğu hastalığı ve söz konusu hastalıkla ilgili tanı ve tedavi yöntemlerini arar ve bulduğu makaleleri gözden geçirir. Araştırma yapmak isteyen bir araştırmacı da bu konuda daha önce yapılmış olan çalışmaları öğrenmek ve önceki araştırmalarda kullanılmış olan yöntem konusunu incelemek için makale okumak durumundadır. Bu şekilde bir amaca yönelik olarak makale okunabildiği gibi, bazan da belli bir amacı olmayan şekilde makale okunabilir. Bu durumda okuyucu, ilgisini çeken konuda yazılmış bir makaleyi okuyabilir, veya başlık ilgisini çektiği için makaleyi okuyabilir. Bazan da tanınmış (veya tanıdık) bir yazarın makalesini okuma eğilimi olabilir. Örneğin tanınmış bir bilim adamının bir konuda yazdığı yorum veya “review” makale çok kişi tarafından okunur.

MAKALE NASIL OKUNUR?
Biyomedikal alanda 20 bin dolayında dergi bulunduğu ve ortalama olarak her gün 3000 ve her 25 saniyede bir makale yayınlandığı dikkate alındığında, okuyucu açısından bu yayınların hepsini izleme olanağının bulunmadığı kolaylıkla görülebilir. Bu durumda okuyucu, bu kadar çok sayıdaki dergi ve makale arasından “seçerek” okuma yapmak durumundadır. Okuyucu seçim yaparken de kendisi ve amacı bakımından uygun bir yol izler. Örneğin, bir konuda inceleme yapmak durumunda olan bir araştırıcı önce anahtar sözcükleri kullanmak suretiyle konu ile ilgili çok sayıda makaleyi bulur. Kısa zamanda çok sayıda makaleyi gözden geçirmek durumunda olduğu için de, pratik ve hızlı bir okuma yöntemi bulmalıdır. Bu durumdaki bir okuyucu (araştırmacı) öncelikle makalenin özet bölümünü inceleyerek önemli bulguları öğrenme isteğindedir. Böylelikle çok sayıdaki makale arasından bazılarını daha ayrıntılı olarak okumak üzere ayırır. Ayrıntı ile okurken de sırası ile yöntem, bulgular ve sonuçlar bölümlerini okuyarak değerlendirir, –varsa tablo ve grafikleri inceler. Bu şekilde incelediği konu hakkındaki bilgisini geliştirmiş olur.

Belli bir konuda inceleme yapmak amacı olmayan durumda ise okuyucu yazının başlığı veya yazarı ilgisini çektiği için makale okumaya yönelebilir. O halde yazar açısından önemli olan bir nokta, yazıya, konuyu iyi tanımlayan ve ilgi çekici bir başlık bulmaktır. Bunun dışında özet bölümünde de yapılan çalışmayı, yöntemi ve başlıca bulguları ile net olarak okuyucuya sunmak gerekir.

Cevap yaz

Makale Tercume WhatsApp Hattı