Kariyerde Hızlı İlerleme

Şu anda bu yazıyı okumanız kariyer yapma konusunda istekli olduğunuzu gösteriyor. Bu istek doğru şekilde yönlendirildiğinde sizi rakiplerinizden öne çıkartacaktır.

Şu anda ister lisans düzeyinde okuyor olun, isterseniz Doçentliğe hazırlıyor olun kariyerinizin hangi basamağında olursanız olun bir sonraki basamağa ilerlemek için çok çalışmanız gerekecek. Bununla birlikte bu çalışmayı daha verimli ve hızlı hale getirmekte mümkün. Daha hızlı bir şekilde ilerlemeniz demek yine rakiplerinizin önüne geçmeniz demektir.

Kariyer geliştirme veya kariyerde hızlı ilerleme ile ilgili birçok yazı ve kitap bulabilirsiniz. Burada yazılanlar ise Makale Tercüme ekibinin tecrübelerinden alınmıştır.

Bu yazımızda odaklanmanız gereken 3 adet nokta üzerinde duracağız.

 

  1. Farklılık

Sizi diğerlerinden yani aynı mesleği yaptığınız insanlardan farklı kılan yanlarınız nelerdir? Bu yanlarınızı bulduğunuzda sizin özgün yani orijinal olan yanlarınızı da bulmuş olacağız. Özgün olan insan bu özelliği ile diğer insanlardan farklı olduğu için tercih edilen olur.

Örneğin bir genel cerrah uzmanı Doçentlik için hazırlanıyor. Bu soruyu ona yönelttiğimizde şu cevabı verebilir: “Ben göbek fıtığı ameliyatlarını çok iyi yaparım”

Maalesef göbek fıtığı ameliyatlarını çok iyi yapması o genel cerrahını diğer cerrahlardan ayırmaz ve dolayısıyla farklılık değildir. Farklılık olmadığı için orijinalitesi yani özgünlükten de söz edilemez.

Fakat aynı genel cerrah uzmanı bize şöyle deseydi: “Ben göbek fıtık ameliyatını laparoskopik cerrahi ile hiç kesi izi olmadan yapıyorum”. Bu durumda Genel cerrahımız kendi yaptığı işine
farklılık getirmiş ve farklılık olduğu için özgünlüğü artmıştır. Fakat yine de bu şekilde ameliyat yapan genel cerrah uzmanlarının sayısının çokluğu düşünüldüğünde her ne kadar özgünse de özgünlüğü zayıf bulunur.

Aynı Genel cerrahımız bize şu cevabı verseydi: “Ben göbek fıtığını laparoskopik yapıyorum fakat bunun yanında gastric bypass ameliyatlarını da Türkiye’de kimsenin yapmadığı bir yöntem ile yapıyorum”. Bu şekilde orijinalitesi yani özgünlüğü çok kuvvetli olacaktır.
Diğer genel cerrahlarındansa farklı olan genel cerrah her platformda tercih edilen olacaktır.

 

  • Yurt dışı

Özellikle tıp alanında kariyer yapacaksanız yurt dışı deneyimizin olmasına özen gösteriniz. Bizim çalıştığımız Cleveland Clinic gibi köklü hastanelerde Observer veya Research Fellow olarak gelerek yurt dışı deneyimizi arttırabilirsiniz.

Yurt dışına çıkmak sanıldığı kadar çok zor değil. Yeter ki doğru kişilerle ve kurumlarla irtibat
kurabilelim. Cleveland Clinic Hastanesine Observer veya Research Fellow olarak nasıl gelinebileceği konusunu başka yazımızda ele almıştık. Aşağıdaki linkten gerekli sayfaya ulaşabilirsiniz.

 

  • Profesyonel yardım

Kariyerinizde ilerlerken zaman alan birçok iş karşınıza çıkacaktır. Zaman alan bu işleri profesyonel yardım alarak hızlandırın. Siz de kalan zamanınızı yeni işlere ayırın. Bu şekilde çok kısa sürede çok daha fazla yol kat edebileceksiniz.

Örneğin Doçentlik puanını yükseltmek isteyen bir akademisyenin yapması gereken birçok
iş vardır. Bunların başında Makale yazma, Sözlü sunum yapma, Bilimsel Poster hazırlama gibi.

Hatta bu işler farklı zaman alan işleri beraberinde getiriyor. Örneğin makale yazma konusunu
bitirdiniz ve makalenizi bir dergiye göndereceksiniz. Makalenizi öncelikle göndereceğiniz dergiye göre düzenlemeniz gerekecek. Daha sonra derginin sayfasını keşfedip COVER LETTER gibi makaleniz için gerekli formları hazırlamanız ve web sayfasına yükleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekecek. Her gün makale yazıp gönderilmediği için bütün bu iş paketleri sizin epey bir zamanınızı alacaktır. Bu gibi zaman alıcı işleri profesyonel yardım alarak
yapmanız kısa sürede daha fazla makale yazmak olarak size geri dönecektir. Daha fazla makale demek daha fazla Doçentlik puanı anlamına gelir ki rakiplerinizden daha önce Doçent olmanız da kariyer planınızda önemlidir.

Sorularınızı İletişim sayfamızdan mesaj yazarak bize iletiniz. Uzmanlarımız cevaplasınlar.

 

Ücretsiz Eğitimlerimizden Haberdar Olun

Bilimsel Makale yazma, Poster Hazırlama,
Sunum teknikleri, Proje hazırlama
ve daha bir çok Ücretsiz eğitimden
faydalanmak için emailinizi bırakın.

MakaleTercume © 2022. All rights reserved.