Literatür tarama nasıl yapılmalı?

Bilimsel bir proje yapmak istiyorsunuz. Önce yapmanız gereken iş güzel bir konu bulmak. Güzel bir konu bulduğunuzu düşünüyorsanız şimdi sıra literatür taraması yapmaktır.

Literatür taraması yaparak yapmayı planladığımız proje konusu hakkında şimdiye kadar diğer bilim insanlarının neler yaptıklarını görmemizi sağlar. Bu şekilde aynı şeyleri yaparak tekrara düşmekten kurtulmuş oluruz. Daha önce yapılmamış olanı yapmamız gerekir aksi halde tekrara düşen çalışmalar ne proje olarak desteklenir nede dergiler makale olarak kabul edebilir.

Burada dikkat etmemiz gereken 3 önemli nokta vardır.

  1. Doğru Erişim Yolları
  2. Anahtar Kelime
  3. Tam Metin Makaleye Ulaşım

Kısaca bu 3 nokta üzerinde biraz duralım.

Makale_tercume_istatistik
literatür tarama
  1. Doğru Erişim Yolları

Günümüzde bilgi kaynakları internetin de hayatımıza girmesiyle çoğaldı. Dergiler, Magazinler, Gazeteler, Kütüphane katalogları ve internet bizim temel bilgi kaynaklarımızdır. Bunların yanında Kongrelerdeki sunumlar, Video seminerler de alternatif bilgi kaynaklarıdır.

Tıbbi konularda yayınlanmış makaleleri bulmanızı sağlayacak en önemli kaynak ise PUBMED’dir. PUBMED kullanımı rahat ve anahtar kelimeleri girdiğinizde size en güncel makaleler başta olmak üzere birçok makaleyi hemen önünüze getiren bir sistemdir.

Aşağıdaki linke tıklayarak PUBMED sayfasına ulaşabilirsiniz.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/

  1. Anahtar Kelime

Girdiğiniz anahtar kelimeler ilgili makaleyi bulmanızda çok büyük önem arz ediyor. Mümkün olduğunda konunuzu kapsayacak anahtar kelimeler girmeye gayret gösteriniz. Farklı alternatifleri muhakkak deneyiniz. Örneğin ANTALYA hakkında bilgi edinmek için AKDENİZ kelimesini kullanarak tarama yapmak gereksizdir.

PUBMED İngilizce olduğu için Türkçe karakterler kullanmayınız. Örneğin (ğ, ş, ç, ı, İ, ö, ü) yerine, bunlara en yakın harf karakterleri (g, s, c, i, I, o, u) kullanılmalıdır.

Kullanılan bazı özel karakterler aramanızı kolaylaştırabilir. Web Of Science sitesi de PUBMED’e benzer ve o sitede de bu karakterleri kullanarak arama yapabilirsiniz. Örneğin en bilinen karakterler şunlardır; Asteriks (*) karakteri, Soru işareti (?) karakteri, Dolar ($) karakteri.

Asteriks (*) karakteri: Sıfırdan başlamak üzere bir ya da birden fazla karakteri temsil eder. Örneğin: enzym*: enzym, enzyme, enzymes, enzymatic, enzymology vb kelimeleri de kapsar. Sul*ur: sulfur ve sulphur vb kelimeleri de kapsar.

Soru işareti (?) karakteri: Tek bir harf karakterini temsil eder. ?? İki karakter vb. Örneğin: volkan?: Volcany, volcane, volcano vb kelimeleri de kapsar. Wom? n: woman, women, womyn vb kelimeleri kapsar.

Dolar ($) karakteri: Sıfır karakteri veya tek bir harf karakterini temsil eder. Örneğin: vapo$r: vapor ve vapour kelimelerini kapsar. Colo$r: color ve colour kelimelerini kapsar.

Bunların dışında tarama yaparken daha başka fonksiyonlar vadırdır.

AND (ve) fonksiyonu da önemlidir: Taranacak kelimeler arasında AND (ve) yazılarak her iki kelimeyi beraber ihtiva eden materyaller bulunabilir. Taranacak iki kelime arasında bırakılan bir boşluk ta aynı anlama gelir. Örnek: Chemistry AND Education (= Chemistry Education) Bu iki kelimelerin her ikisinin de geçtiği kaynakları gösterir.

Tırnak (“ ”) fonksiyonu: Taranan kelimeler (“  ”)  içine yazılarak exact phase (tam ibare yada deyim) taraması yapılabilir.

Tüm bunlar sayesinde ilgili konunuz ile alakalı olabildiğince fazla makaleye ulaşmış olursunuz.

  1. Tam Metin Makaleye Ulaşım

İyi bir literatür taramasından sonra bulduğumuz makalelerin temini çok önemlidir. Çünkü PUBMED size makalenin özetini verir. PUBMED’in yeni hizmeti olan PUBMED CENTRAL’e üye olan dergiler makalelerin FULL TEXT dediğimiz yani makalenin tamamını verse de bazı dergiler abone olmayanlara erişim izni vermezler. Fakat gerek proje gerekse bilimsel makale olsun atıfta bulunacağınız literatürlerin FULL TEXT’i elinizde olmadan atıfta bulunmamanız gerekir. Bazı dergiler atıfta bulunduğunuz makalenin FULL TEXT’ini isteyebilir veya Hakem konuyla alakalı soru sorduğunda elinizde atıfta bulunduğunuz makalelerin tamamının FULL TEXT’i olmalı. Eğer makalelerin FULL TEXT’lerini bulmakta zorluk çekiyorsanız profesyonel destek alabilirsiniz. Ekibimiz o konuda da size yardımcı olacak ve çalışmalarınızın tamamlanmasında hız kazanmış olacaksınız.

 

Literatür tarama ile ilgili sorularınızı bize yazın uzmanlarımız cevaplasın! İletişim için tıklayınız.

Ücretsiz Eğitimlerimizden Haberdar Olun

Bilimsel Makale yazma, Poster Hazırlama,
Sunum teknikleri, Proje hazırlama
ve daha bir çok Ücretsiz eğitimden
faydalanmak için emailinizi bırakın.

MakaleTercume © 2021. All rights reserved.

Call Now ButtonHemen Arayın