Orcid ID nedir?

Bilimsel makaleler sayesinde akademik kariyerimizde ilerle ve yaptığımız çalışmanın sonuçlarını diğer bilim insanlarıyla paylaşarak aynı deneylerin yapılarak zaman kaybının oluşmasını gidermiş oluruz. Bu şekilde bilim çok daha hızlı ilerler.

Bilim ile uğraşan ve gerçekten bilimi dert edinen insanlarda bilgi paylaşmak bir kültür haline gelmiştir. Az gelişmiş ülkelerde ise insanlar bilgi paylaşma konusunda çok daha geri oldukları bilinen bir gerçektir. Bizler de ekip olarak bilgi paylaşımına çok önem veriyoruz. Burada yazan bilgiler dışında başka ihtiyacınız olan bilgileri bize yazın yayınlayalım.

Bu yazımızda ORCID iD nedir? Ne işe yarar? Nasıl çalışır? Makalelerimizi ORCID iD’ye nasıl ekleriz konularını işlemeye çalıştık

ORCID iD nedir?

Eğer bir akademisyenseniz Bilimsel yayınlarınız sizin kalitenizi de yansıtacaktır. Daha 5 sene öncesine kadar kimse H indeks nedir bahsetmezken şimdi H indekse göre iş alımları başladı. H indeks de makale kalitesi ile doğru orantılı olarak artıyor.

ORCID iD sistemi de siz akademisyenlerin yaptığı yayınları takip etmek yani sizin kalitenizi görmek için kurulmuştur. Sayfaya kayıt olduğunuzda size özel bir akademik kimlik verir. Bazı dergiler ORCID iD kayıdı olmadan makale kabul etmeyebilirler.

Diğer bir makalemizde kadın bilim insanlarının evlendikten sonra soy isimlerini değiştirseler dahi makalelerdeki isimlerini nasıl başladılarsa öyle devam etmelerini tavsiye etmiştik. Bu problem sunumlan ORCID iD sistemi sayesinde kısmen çözüme ulaşmış durumdadır. Evlendikten sonra soy isim değişse bile ORCID iD sistemi sayesinde tüm makalelerinizi gösterebilirsiniz.

Bununla birlikte isim benzerlikleri de yine bu sistem ile çözülmüş oluyor.

ORCID kar amacı gütmeyen bir kuruluştur ve üye kuruluşlar tarafından desteklenmektedir.

Şu anda 7 milyona yakın araştırmacı ORCID sistemine kayıt olmuştur. Bu sistemde her bir araştırmacıyı diğer araştırmacılardan açıkça ayırt etmek ve güvenilir bir şekilde bağlantı kurmak için kullanabilecekleri 16 basamaklı kişiye özgün kimlik kullanılmaktadır.

Kişisel olarak oluşturulan ORCID kimliği, şu anda dünya çapında 500’ün üzerindeki sistem ile ilişkilendirilmiştir. Örneğin Elsevier dergilerine göndereceğiniz yayınlarda ORCID kimliğinizi ekleyebilirsiniz. Bu da size yazar isimlerini ekleme konusunda kolaylık ta sağlamaktadır.

Ne işe yarar?

ORCID iD kimliği aldığınızda aslında bir çeşit RESUME oluşturursunuz. Bilimsel çalışmalarınızı, eğitimlerinizi, ödüllerinizi, projelerinizi ve üyeliklerinizi güvenli bir şekilde kayıt altına almış olursunuz.

Tüm verileriniz ORCID iD sisteminde olacağı için dünyanın neresinde olursa olsun ORCID iD sorgulama ile sizin düzenlemiş olduğunuz verilere ulaşılacaktır. Örneğin Amerika’daki bazı üniversitelerde uygulanan araştırma bilgi sitemlerinde veya bilimsel makalelerin dergilere gönderiminde kullanılmaktadır.

-ORCID iD ile kimlik hatalarından doğacak sorunlar önlenir

Yukarıda bahsettiğimiz gibi makalede yazan isim çok önemlidir. O makalenin gerçek sahibine ulaşma konusunda ORCID iD sistemi yardımcı olur. Bununla birlikte benzer isimdeki araştırmacıların ayrılmasında, kadın bilim insanlarının evlendikten sonraki isim değişikliklerinde ve İsimlerin farklı dillerde fakrlı kullanılmasında oluşabilecek sorunları önler. Örneğin araştırmacının ismi başka dilde farklı kullanıldığı için o araştırmacıya veya çalışmasına ulaşmanız bazen zorlaşabilir. ORCID iD bu karışıklığı ortadan kaldırır.

-ORCID iD kaydınızı kendiniz yapıyorsunuz ve bilgilerinizin kontrolü tamamen sizdedir

ORCİD iD hesabı açtığınızda sayfanın içerisine hangi bilgilerin girilip nasıl paylaşılacağına siz karar verebilirsiniz. Bu bilgilere herkes ulaşamaz. Ulaşmak isteyenler öncelikle sizden izin almak zorundadırlar. İçerisine tüm verilerinizi ekledikten sonra bilgileri göndereceğiniz kuruma göre düzenleyebilir ve her kuruma her veriyi göndermenize gerek kalmadan sadece gerekli verilerin gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

-Hali hazırda kullandığınız bir çok sistem ORCID sistemine bağlanmış durumdadır

700’den fazla üyesi ve 500’den fazla canlı entegrasyonu bulunan ORCID şu anda iş akışlarınızın çoğunda zaten kullanılıyor. Örneğin, büyük makale gönderme sistemleri ORCID iD sistemini kullanmakta ve 1600 dergi, bazı ya da tüm yazarların bu sistem kimliklerini istemektedir.

-Zaman kazandırır

ORCID kimiliği kullanılarak yapılan araştırma ve kariyer bilgilerini düzenleme ve yapılacak güncellemeler diğer sistemlere de kolayca gönderilmektedir. Böylece sadece zaman kazanmakla kalmayıp kaydınızdaki bilgiler de kuruluşunuz tarafından onaylanmaktadır.

-Sizin ve çalışmalarınızın tanınmasını artırır

ORCID kimliğinizi kullanmak sizin kimliğiniz ile araştırma etkinlikleriniz arasında güvenilir bağlantılar kurar. Örneğin, ORCID kimliğinizi makale incelemesi için belirtirseniz, inceleme etkinliğinizin tanınması, ORCID kaydınıza eklenebilir ve bu sayede etkileşime girdiğiniz diğer kuruluşlarla paylaşabilirsiniz.

-Araştırma çıktılarınızın keşfedilmesini artırır

Bağlantılar sizin ve araştırmalarınızın kolayca bulunmasını sağlar. Bazı platformlar, arama sonuçlarını geliştirmek adına arama terimi ve/veya yöntemi olarak ORCID iD içermektedir.

-Kayıt olmak ve kullanmak ücretsizdir

Araştırma yapan herkes ücretsiz bir şekilde ORCID kimliği alabilir. ORCID dünya çapındaki araştırma kuruluşları tarafından (Dernekler, fon verenler, yayıncılar, araştırma kurumları ve diğerleri) üyelik gelirleriyle desteklenmektedir.

-ORCID iD kimiliğiniz ömür boyu size ait kalacaktır

ORCID açık, uluslararası, topluluk temelli ve çok disiplinli bir sistemdir. ORCID ile ilişkilendirilmiş herhangi bir sistemde kullanabilirsiniz. Bir çok dil ve karakter desteği sağlamaktadır. Kariyerinizin tüm basamaklarında kullanabilirsiniz.

ORCID iD nasıl alınır?

ORCID iD alabilmek için ORCID kayıt sayfasını ziyaret ederek bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Burada isim, soyisim (isteğe bağlı), birincil e-posta adresi, ilave e-posta adresi (isteğe bağlı), şifre bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Şifrenizi seçerken en az 8 karakterli, en az bir harf ya da sembol ve 1 sayı olmasına dikkat edin.

Görünürlülük ayarlarındaki seçeneklerden herkese, güvenilir taraflara ya da sadece kendinize olacak şekilde seçebilirsiniz. ORCID tarafından yenilikler ve ipuçları hakkında e-posta almak isterseniz “Notification settings” kısmındaki kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir. Kullanım şartlarını (Terms of Use) kabul edip “I’m not robot” kutucuğunu da işaretlemeniz gerekmektedir. Daha sonrasında Register tuşuna basarak kayıt olabilirsiniz.

Kaydınızı gerçekleştirdikten sonra kişisel bilgilerinizi girebilirsiniz. “Biography” kısmına araştırma kariyerinizi ve ilgilerinizi kısaca açıklayabilirsiniz. “Employment” bölümüne bugüne kadar yapmış olduğunuz görevlerinizi tarih aralıklarına da seçerek girebilirsiniz. Bunun dışında eğitim bilgilerinizi, üyeliklerinizi, ödüllerinizi de paylaşmak isterseniz bu bilgileri de ekleyebilirsiniz.

Son olarak en başta da belirttiğim gibi en önemli kısım olan “Works” kısmını doldurmanız sizin adınıza önemlidir. Bu bölümde yayınlarınızı tek tek girebilirsiniz. Ancak onlarca yayını olan birisi için bu durum zor olacaktır. Bunun yerine Researcher ID (Web of Science), Scopus Author ID (Elsevier) gibi sistemlere kayıt olarak buradan yayınlarınızı ORCID sistemine çekebilirsiniz. Böylece sadece size ait olan onlarca yayını aşağıda anlattığım gibi bir kaç adımda sisteme bağlamış olursunuz.

Yayınları ORCID iD’ye ekleme

Research ID kimliğinizi bu sisteme bağlamak için Publons profilinizde sol tarafta yer alan “Settings” başlığı altındaki “Account“a tıklayın. Sizi bağlantı kurabileceğiniz seçeneklerin olduğu sayfaya yönlendirecektir. Buradan ORCiD‘i seçerek bağlayabilirsiniz. Ancak bu profilinizde tüm yayınlarınızı göremeyebilirsiniz. Çünkü bu sistem “Web of Science” tarafından indekslenmiş yayınlarınızı göstermektedir.

Scopus Author ID kimliğinizi bağlamak için yazar arama sayfasında isim ve soyisminizi aratarak size ait yayınların olduğu sayfaya girdikten sonra sağ tarafta bulunan “Connect to ORCiD“e tıklayınız. İlk adımda, varsa size ait olan başka eşleşmeleri de seçerek “Start” tuşuna basın. Sonraki aşamada tercih edeceğiniz ismi formatını seçebilirsiniz. Çetinkaya, Onur; Çetinkaya O.; Cetinkaya, Onur veya Cetinkaya, O. gibi. Bir sonraki adımda size ait olan yayınları seçinz. “Next” tuşuna bastıktan sonra sizden kurumsal bir e-posta isteyecektir. E-posta adresinizi tekrar girip “Send Author ID” tuşuna basınca buradaki kimliğiniz ORCID sistemine gönderilecektir. Son aşamada da “Send my publication list” tuşuna tıklayarak tüm yayınlarınızı ORCID iD kimliğinize tanımlamış olursunuz.

Kaynaklar:

1- ORCID iD resmi sitesi

2- Makale Tercüme Bilimsel Komite Ekibi

Ücretsiz Eğitimlerimizden Haberdar Olun

Bilimsel Makale yazma, Poster Hazırlama,
Sunum teknikleri, Proje hazırlama
ve daha bir çok Ücretsiz eğitimden
faydalanmak için emailinizi bırakın.

MakaleTercume © 2021. All rights reserved.

Hemen Arayın