Sözlü sunum için PPT dosyası hazırlanması

Etkili bir sözlü sunum için kesinlikle anlatacağınız konuya hakim olmalısınız. Konunuz hakkında ne kadar çok birikiminiz olursa kendinize güveniniz de o derece artar. Ekimiz tecrübelerini sizlere aktarıyor. Sözlü sunum için gerekli Power Point dosyasını hazırlamak ile kalmıyor aynı zamanda sözlü sunumda hayat kurtaracak teknikleri sizinle paylaşıyor.

 • Sözlü sunum hazırlarken öncelikle iyi bir stratejik plan yapmanız gerekmektedir. Anlatacağınız asıl konu sizin bulgularınızdır. Yani çalışmalarınızın sonuçlarını kullanarak oluşturduğunuz Tablo ve şekillerinizdir. Dolayısıyla Bu Tablo ve şekilleri açıklamadan önce konu hakkında kısa genel bilgiler verilmesi ve bulgularınızı açıkladıktan sonra diğer literatürdeki çalışmalar ile karşılaştırılıp en sonunda bir sonuca varılması şeklinde bir yol izlenebilir. Sunumun en etkili kısmı sunacağınız bilimsel verilerin olduğu kısımdır. Onun için en fazla zamanı bu kısma verin.
 • Sunumu verilerinizden sonra daha ilgi çekici hale getiren sunum slaytlarınızdır. Olabildiğince sade, kısa açıklayıcı başlıklar taşıyan ve şekil-tabloların daha yoğun olduğu sunumları tercih etmelisiniz. Tüm slaytı kaplayan açıklamalardan sakının. Siz o açıklamaları sözlü yapmanız için oradasınız.
 • Beden dilinizi anlamlı bir şekilde kullanın fakat aşırıya kaçmayın
 • Kesinlikle sunumuzun provasını yapın. Bu şekilde kaç dakika harcadığınızı tespit edip sunumunuzu uzatabilir veya kısaltabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için makale@makaletercume.com e-mail adresimizi kullanarak veya Whatsapp hattımız ile 00905330949716 bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

Tıbbi tam metin Makale nasıl aranır?

Literatür taraması yaparken nelere dikkat edilmeli

  İyi bir literatür taramasından şunlar beklenmeli:

 • Uğraşılan araştırma projesi veya hipotezle doğrudan alakalı olmalı ve onun etrafında düzenlenmeli.
 • Kaynakların magazinler, dergiler, gazeteler gibi akademik olmayan belgelerden değil, akademik yayınlardan oluşması gerekir.
 • Sadece listeleme ve özetlemeden oluşmamalı, literatürdeki görüş ve bulguların güçlü ve zayıf yönlerini göstererek değerlendirebilmeli.
BİLGİ İÇİN

İyi biz sözlü sunum için öncelikle iyi bir prezantasyon gerekmektedir. İyi bir prezantasyon için neler gerekli olduğunu detaylı olarak diğer makalemizde açıkladık. Bu yazımızda ise iyi bir prezantasyonumuzun olduğunu varsayarak sözlü sunum için hazırlık hakkında bilgi vermek istiyoruz.

İlk izlenim çok önemli

İlk izlemin önemli olduğu için öncelikle giyimimize dikkat etmemiz gerekiyor. Bu konuda otör olmuş bazı kişiler örnek vererek onların dikkat etmediğinden söz edebilirsiniz. Evet siz de bir konuda meşhur olursanız sorun olmaz fakat bir yüksek lisans veya doktora tez savunmasında veya bir kongredeki sözlü sunumda giyiminize dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Şunu unutmamız gerekiyor başkaları ne yaptığınızı anlayamıyorsa, iyi bir iş yapmanın bir anlamı yoktur.

Etkili sunumun amacı kesinlikle katılımcıları ne kadar zeki olduğunuzu göstermek değildir. Konunuz hakkında her şeyi bildiğinizi onlara söylemek için de değildir. Katılımcılar sizden tüm teknik bilgiyi vermek almak için gelmediler. İyi bir sunumun amacı fikrinizi katılımcılara hissettirmektir. Katılıcılara İYİKİ BURAYA GELMİŞİM dedirte biliyorsanız iyi bir sunum yapmışsınız demektir.

Bir araştırma sunumun genel içeriği

Sunumunuzu hazırlarken genel olarak şu kısımların olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Sunumuzun sonunda özet bulundurun ve hemen arkasından ileriye dönük çalışmalardan söz ediniz. Bunu dışında gelebilecek potansiyel sorulara karşı vereceğiniz cevaplar için Backup Slayts dediğimiz slaytlarınızı hazır bulundurunuz.

Fiziksel hazırlık yapın

Kesinlikle sözlü sunum öncesi ağır yemek ve gazlı içeceklerden kaçının. Salona önceden gelin ve salon atmosferine alışın. Salona ne kadar çok alışırsanız o kadar rahat hareket edebilirsiniz. Bu sebeple önceden gelin ve salonda gezinin. Sesinizi test edin. En arkadaki kişinin duyacağı şekilde konuşmanız gerektiğini aklınızdan çıkartmayınız.

İçerik hazırlığı yapınız

Amerikalıların “Keep it simple for stupid” dedikleri şekilde olabildiğince basit anlatmaya çalışın. Ne kadar uzun anlatırsanız o kadar az hatırlanacağını unutmayınız. Herkesin bildiği bir yazarın sözünü hatırlatmak isteriz. “bu mektubu her zamankinden uzun yazıyorum, zira kısa yazacak kadar vaktim yok.” Aynen öyle de siz kısa yazmalısınız ve bu sebeple sunumunuza vakit ayırıp çok düşünmeniz gerekecektir.

Sunumunuzu geliştirin

Sunumunuzu geliştirmek için kendi kendinize pratik yapmanız gerekmektedir. Bunu yaparken bir aynanın karşısında, bir odada yalnız olarak başlayıp imkanınız varsa daha sonra bir arkadaşınıza sunum yapmanız yapacağınız sözlü sunuma hakim olmanızı sağlayacaktır. İmkanınız varsa sunumunuzu kameraya kayıt edin ve izleyerek kendinizi dışardan nasıl göründüğünüze, vücut hareketlerinize bakın ve gerekli yerleri düzeltmeye çalışınız. Bununla bitlikte etkili konuşmacıların sunumlarını izleyin ve onları başarılı yapan davranışlarını not edin. Kendiniz de onları taklit etmeye çalışınız. İyi bir sunum göze, kulağa ve tüm duyu organlarına hitap edecek şekilde yapılandırılmalıdır.

Bir gece önceden bakın

Bir gün önceden sunumunuzu en azından gözden geçirip bazılarında değişiklikler yapın ki sunumların gidişatını ve hikayeyi unutmamış olursunuz. Kesinlikle sunumunuz beyninizde TAZE olmalı.

Heyecanınızı kaybetmeyin

Eğer anlattığınız konuda SİZ heyecanlı değilseniz dinleyicilerin heyecanlı olmalarını beklemek yersizdir. HEYECAN dinleyicilerin otomatik olarak ALICILARINI açacaktır. HEYECANLI olursan bu senin gevşemeni, nefes almanı, dolaşmanı sağlar. Bu da sözlü sunumunuzu daha çekici bir hale getirecektir.

Ne yaptığınızı kendinizin daha iyi anlamanıza yardımcı olur. İyi bir sunum en önemlisi komünikasyon içindir.

Tercüme Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meslektaşlarımız için önemli bilgiler içerir

BİLGİ İÇİN

“Her başarı sabır ile zamanı birleştirerek sağlanır.”

Balzac

Nasıl Çalışıyoruz

Sık Sorulan Sorular

Makale Ücretlendirmesi nasıl yapılıyor?

Makaleniz tarafımıza geldikten sonra ilgili branştaki tıp doktoru editörümüz inceliyor. Karakter sayısına göre makale ücretlendiriliyor ve süresi bildiriliyor.

Çeviri ve redaksiyon kaç gün sürüyor?

15-20 bin karakterli bir makale için redaksiyon süresi 7 gün istiyoruz. En az iki editör makalenizi redaksiyon edeceği ve editörlerimiz hali hazırda Cleveland Clinic Hastanesinde çalıştıklarından dolayı 7 gün istiyoruz fakat genelde 3. ile 5. gün arası makale yazara teslim edilir. Çeviriler de ise 10 gün istiyoruz. Çeviriyi yapan doktor editörümüzden sonra Amerikalı editörlerimiz redaksiyonunu yaparak hata oranını neredeyse sıfıra indirerek makale yazara teslim edilir.

Peki makalem Ret alırsa

Makaleniz bizim ekibimiz tarafından Çeviri veya Redaksiyon yapıldığında yaptığımız işe GARANTİ veriyoruz. Hakemlerden gelebilecek dil eleştirilerini birlikte değerlendiriyoruz ve gerekli düzeltmeleri yapıyoruz. Aşağıdaki kurallara uyduğunuz takdirde başta belirtilen ücret dışında sizden hiçbir ücret talep edilmeyecektir.

 1. Öncelikle Dergiye makaleyi gönderirken bizim edit ettiğimiz şekliyle göndermeniz gerekiyor. Bizden aldıktan sonra ÖZET, TEŞEKKÜR BÖLÜMÜ gibi yerleri ekler ve bu bölümdeki İngilizceden dolayı ret alırsa ki genelde yazarlar bunu çok yapıyor, bu durumda makaletercume ekibi sorumluluk almuyor. Makalenizi bize BÜTÜN halinde yani DERGİYE göndereceğiniz şekliyle tüm bölümlerini bize gönderirseniz hem makaleniz için Sertifika hazırlayabiliriz hem de aşağıda bahsedeceğimiz GARANTİ kapsamına girersiniz. Ücretlendirme yaparken karakter hesaplanması sırasında kaynakçalar DAHİL EDİLMİYOR. Dolayısıyla Bütün olarak gönderirken ayırmanıza gerek yoktur.
 2. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde BÜTÜN olarak (dergiye gönderilecek şekilde) makalenizin redaksiyonu yaptığımızda. Siz hiç ekleme ve çıkartma yapmadan dergiye gönderip eğer DİL eleştirisi alırsanız hemen bizimle bağlantıya geçiyorsunuz. Öncelikle gerçekten hata var mı inceliyoruz. Başka bir editörümüz makalenizi baştan sona kadar tekrar inceleyecek bundan sonra eğer ingilizcesinde hala sorun yoksa editörlerimiz hakemlerle sizi zıt düşürmemek için bazı cümlelerin anlamları bozulmadan yapısını değiştirecekler. Bu şekilde hakemlere zıt düşmeden makale üzerinde bazı değişiklikler yaptığımızda ön yargılı davranan dergilerin şuana kadar sorunsuz olarak gönderilen makaleleri kabul ettiklerini tecrübe ettik. Tabiiki yukarıda bahsettiğimiz gibi makalenin bilimselliği ve gönderilen derginin etki değeri de kabul sırasında çok büyük rol oynuyor.
 3. Bize gelen makalelere TAKİP numarası veriyoruz ve bu şekilde makaleyi rahatlıkla takip edebiliyoruz. Önceliğimiz siz Türk meslektaşlarımıza yardımcı olmak ve işlerini kolaylaştırmaktır.

Makalemin çevirisi ve redaksiyonunu kimler yapacak?

Ekibimiz

Bizler Amerika’da ikamet eden ve Cleveland Clinic Hastanesinde görev yapan araştırmacı tıp doktorlarıyız. Ekibimize tıp doktoru olamayan editörleri kesinlikle dahil etmiyoruz.

Redaksiyon

Çalıştığımız yerdeki Amerikalı doktor ekip arkadaşlarımızla bir ekip kurup ulaşabildiğimiz meslektaşlarımıza bu hizmeti götürmek istedik. Biz Türk doktorlar olarak sizlere verilen bu hizmet için sadece aracı oluyoruz. Tüm redaksiyon (editing-proofreading) işlemleri Tıp alanında eğitimlerini tamamlamış ve konusunda deneyimli Amerikan vatandaşı editör kadrosuyla yapılmaktadır. www.makaletercume.com bilimsel makalenizin İngilizce editing (redaksiyon) işlerini doğru, güvenli ve zamanında yapacak tecrübeye sahiptir.

Tercüme işlemleri

Yine tıbbi çeviri işlemleri için Cleveland Clinic’te çalışan Türk doktorlardan kurduğumuz ekip görev almakla birlikte her çeviri yapılan makale kesinlikle bir Amerikalı editörün kontrolünden geçmektedir. Alanımız TIP olduğu için SADECE Tıbbi ve Biyoloji konularıyla ilgili makale ve belgelerin İngilizce editing (redaksiyon) ve tıbbi çeviri işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

Makalenizi Gönderin

Etki Değeri (IMPACT FACTOR) Yüksek Dergilerde Yayınlarınız Olsun.

Makalenizin Bilimsel içeriği ne olursa olsun olabildiğince yüksek etki değeri dergiye göndermek hedefiniz olsun. 1.5 etki değerine göndermek yerine etki değeri 2 olan dergiyi zorlamalısınız. Tüm bilimsel makalelerin %80’i etki değeri 2’nin altında yer almaktadır. Makalenizin akıcı dili sonuçlarınızı sunmanız için çok önemlidir. Hakemleri etkileyebilmek için makalenizin diline dikkat etmeniz gerekir.

Ücretsiz Eğitimlerimizden Haberdar Olun

Bilimsel Makale yazma, Poster Hazırlama,
Sunum teknikleri, Proje hazırlama
ve daha bir çok Ücretsiz eğitimden
faydalanmak için emailinizi bırakın.

MakaleTercume © 2022. All rights reserved.