Artık tek tek referansları yazmak yok!

Artık tek tek referansları yazmak yok!

ENDNOTE/ REFERENCE MANAGER İLE ÇALIŞMA

TANITIM
Dünya çapında akademik enstitülerde ve araştırma kuruluşlarında araştırmacılar, kütüphaneciler ve öğrenciler tarafından yaygın olarak kullanılan EndNote/ Reference Manager, kişisel bilgi veritabanlarınızı oluşturarak, bibliyografik bilgilerinizi (örneğin kitaplar, dergiler, kataloglar, görsel veriler vb.) saklamanıza, düzenlemenize, taramanıza ve paylaşmanıza olanak sağlayan özel bir veritabanı uygulamasıdır. Bu yazılım sayesinde makale, tez vb. çalışmalarınızın yazımı aşamasında, metin içi atıf ve referans listelerinizi belirleyeceğiniz formatlarda oluşturabilir; kurum/üniversitenizin tam metin aboneliği olması durumunda, kişisel veritabanlarınıza aktardığınız bibliyografik künyelere ait tam metinleri, program içerisinden indirilebilir ve saklayabilirsiniz. Bu bilgisayar programı, araştırma yapan, bilimsel makale yayımlayan yada profesyonel olarak EndNote/ Reference Manager yazılımının özelliklerini tam anlamıyla kullanmak isteyen kişiler için tasarlanmıştır.

İşinizi nasıl kolaylaştıracağına dair küçük bir örnek: Bir makale hazırlıyorsunuz ve tek tek referanslar kısmına kaynaklarınızı yazıyorsunuz. Bu sırada makalenin ortasından bir parağrafı silmek istediniz. Bu parağraf içersinde başka referanlar var ise o zaman işiniz çok zor zira tek tek referanslara verdiğiniz numaraları değiştirdikten sonra defalarca kontrol ederek aynı zamanda kaynaklar bölümünde de bu numara değişikliğini yapacaksınız.

EndNote programı sayesinde bilgisayarınız interenete bağlı ise direk pubmed den istediğiniz kaynağı bulabilir ve EndNote otomatik olarak numara verip makalenin en sonuna referanslar bölümü açarak yine sizin istediğiniz yazım tarzına göre makaleyi otomatik referanslar kısmına yerleştirir. Çoğu derginin yazım kuralları ve makale yerleştirme biçimlerini içinde bulunduran programda isterseniz siz kendinizde referans koyma biçimi oluşturabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir parağraf çıktığında otomatik numaraları ve yerleri kendisi değiştirir ve siz bu işlere zaman harcamadan makalenizi yazmaya devam edebilirsiniz.

Çok pratik bir kullanıma sahip olan bu programı siz yazarlarımıza öneriyoruz. Kullanın bize hak vereceksiniz.

Windows ve Mac ler için üretilen bu programın deneme versiyonunu şu linkten elde edebilirsiniz.

http://www.endnote.com/endemo.asp

ENDNOTE nasıl kullanılır? konusuyla ilgili VİDEO eğitim serimiz çok yakında web sayfamızda yayınlanacak.

4 yorum

  1. kubilay duygun

    ücretıyle makale yazmak istiyorum.

  2. Birden fazla chapter dan oluşan bir çalışmada aynı word dökümanı içinde referans kısımlarını da ayırmak mümkün mü? Yani chapter 1 sonuna koyduğum referanslar da 1 numaradan başlasın, chapter 2 sonuna da ayrı referans kısmı ekleyebileyim o da 1 den başlasın gibi. En sona bütün referansları eklemek istemiyorum. Her chapterın kendi referans kısmı olsun istiyorum.

Cevap yaz

olmalısınız Giriş Konuya yorum yazmak için.

× Makale Tercume WhatsApp Hattı