Google Akademik’ten EndNote programına referans ekleme

EndNote programı

Google Akademik ve Endnote kullanımıda geçmeden önce şunu belirtmek isteriz ki Makale veya Tez yazarken EndNote programı kesinlikle kullanılmalı. EndNote programı kullanmak siz yazarlar için zaman kazandırması bakımından son derece önemlidir. Önceki yazılarımızda EndNote hakkında bilgiler sunduk. Lütfen Blog sayfamızdaki diğer yazıları da okuyunuz.

Makaleniz için uygun gördüğünüz bir referansı Google Akademik sayfasında buldunuz ve direk bu sayfadan EndNote kütüphanesine aktarma kolaylığı vardır. Bu yazımızda bu kolaylığı nasıl sağlayabileceğiniz konusunda sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Yazının sonundaki video içerisinde de uygulamalı olarak nasıl yaptığımız gösterilmiştir. Google Akademik ve Endnote birlikte kullanımı size zaman kazandıracaktır.

Google Akademik

İlk önce Google Akademik sayfasını açınız. Bilimsel makaleleri bulabileceğiniz birçok arama motorları bulunmaktadır. PUBMED, WEB OF SCIENCE, SCOPUS ve Google Akademik bu arama motorlarından bir kaçıdır. Google Akademik de diğer arama motorları gibi birçok makaleye ulaşabileceğiniz bir databasedir. PUBMED gibi arama motorlarından bulduğunuz bir makalenin başlığını Google Akademik içerisinde aratıp makalenin TAM METNİne ulaşıp ulaşamadığınızı kontrol edebilirsiniz. Çoğu akademisyen makalelerinin tam metin ( full text ) olarak Google Akademik’te bulundurabiliyorlar.

Bunun dışında Google Akademik’te bulduğunuz bir makaleyi kendi yazdınız makale içerisinde atıfta bulunmak isterseniz EndNote programı kullanarak bu işlemi çok hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Örneğin PUBMED sayfasında arama yerine “hyaluronic acid” yazdığınız da 31463 makale bulunacaktır. Biz ilk bulunan makale olan “Hyaluronic acid in Dermathology” makalesini kendi makalemizde atıf yapmak istediğimizi düşünelim (Şekil 1).

Şekil 1: Örnek olarak PUBMED sayfasında “hyaluronic acid” yazdığımızda çıkan makalelerin gösterimi

 

 

“Hyaluronic acid in Dermathology” başlığını kopyalayın ve Google Akademik sayfasına gelerek bu başlığı aratın. Google Akademik sayfasında başlığı arattığımızda aynı makale bilgilerinin hemen geldiğini göreceksiniz (Şekil 2).

 

Şekil 2: Google Akademik sayfasında “Hyaluronic acid in Dermathology” yazdığımızda çıkan makalelerin gösterimi. Kırmızı ok ile gösterilen yerde EndNote ile ilgili açıklama olması gerekiyor. O açıklamayı getirmek için aşağıda yazılanları uygulayınız.

 

Bu makaleyi referans olarak EndNote’a aktarmak için öncelikle EndNote programını açın ve bir kütüphane oluşturun. Daha sonra bu atıfı aktaracağınız makalenizin bulunduğu Word dosyasını açınız.

Hangi browser kullandığınızın bir önemi yoktur. Buradaki şekillerde Firefox browserı kullanılmıştır. Önemli olan Google Akademik sayfasının ayarlar kısmına girebilmeniz. Şekil 3’de kırmızı ok ile gösterilen Ayarlar kısmına basınız.

 

Şekil 3: Google Akademik sayfasının ayarlar kısmına ulaşmak için öncelikle sol üst köşedeki 3 paralel çizgiye basınız (A), daha sonra çıkan pencerede Ayarlar butonuna basınız (B).

 

Ayarlar kısmına girdikten sonra burada değiştirmeniz gereken bir bölüm var. Ayarlar sekmesinin altında KAYNAKÇA YÖNETİCİ bölümü vardır (Şekil 4). Bu bölümün altındaki kısım Şekil 4’de gösterildiği gibi olmalıdır. Yani “Alıntıları EndNote konumuna aktarma bağlantılarını göster” seçeneği işaretli olmalıdır. EndNote yerine BIPTEX, REFMAN, REFWORKS gibi diğer referans yöneticilerini de seçebilirsiniz fakat burada biz EndNote kullandığımız için EndNote seçili olmalıdır. Bu şekilde seçtikten sonra KAYDET butonuna basıp sayfaya geri dönünüz.

 

Şekil 4: Ayarlar kısmında EndNote seçeneğini işaretleme

 

 

Ayarlar bu şekilde ayarlandıktan sonra sayfaya döndüğünüzde artık Google Akademik sayfanız EndNote linkerini de gösterecektir (Şekil 5).

 

Şekil 5: Ayarlar kısmında EndNote işaretlendiğinde artık Google Akademik sayfanızda Endnote linkleri bu şekilde görülecektir.

 

 

Şekil 5’de gösterilen Endnote linkine tıkladığınızda bilgisayarınıza scholar.enw adlı bir dosya inecektir. Bu dosyayı iki kez tıkladığınızda EndNote kütüphanesinde referans açılacaktır. Bundan sonra rahatlıkla kendi makalenize bu referansı atıf olarak ekleyebilirsiniz.

 

Ücretsiz Eğitimlerimizden Haberdar Olun

Bilimsel Makale yazma, Poster Hazırlama,
Sunum teknikleri, Proje hazırlama
ve daha bir çok Ücretsiz eğitimden
faydalanmak için emailinizi bırakın.

MakaleTercume © 2021. All rights reserved.

Call Now ButtonHemen Arayın