HomeBlogGenelGoogle Akademik’ten EndNote programına referans ekleme

Google Akademik’ten EndNote programına referans ekleme

EndNote programı

Google Akademik ve Endnote kullanımıda geçmeden önce şunu belirtmek isteriz ki Makale veya Tez yazarken EndNote programı kesinlikle kullanılmalı. EndNote programı kullanmak siz yazarlar için zaman kazandırması bakımından son derece önemlidir. Önceki yazılarımızda EndNote hakkında bilgiler sunduk. Lütfen Blog sayfamızdaki diğer yazıları da okuyunuz.

Makaleniz için uygun gördüğünüz bir referansı Google Akademik sayfasında buldunuz ve direk bu sayfadan EndNote kütüphanesine aktarma kolaylığı vardır. Bu yazımızda bu kolaylığı nasıl sağlayabileceğiniz konusunda sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Yazının sonundaki video içerisinde de uygulamalı olarak nasıl yaptığımız gösterilmiştir. Google Akademik ve Endnote birlikte kullanımı size zaman kazandıracaktır.

Google Akademik

İlk önce Google Akademik sayfasını açınız. Bilimsel makaleleri bulabileceğiniz birçok arama motorları bulunmaktadır. PUBMED, WEB OF SCIENCE, SCOPUS ve Google Akademik bu arama motorlarından bir kaçıdır. Google Akademik de diğer arama motorları gibi birçok makaleye ulaşabileceğiniz bir databasedir. PUBMED gibi arama motorlarından bulduğunuz bir makalenin başlığını Google Akademik içerisinde aratıp makalenin TAM METNİne ulaşıp ulaşamadığınızı kontrol edebilirsiniz. Çoğu akademisyen makalelerinin tam metin ( full text ) olarak Google Akademik’te bulundurabiliyorlar.

Bunun dışında Google Akademik’te bulduğunuz bir makaleyi kendi yazdınız makale içerisinde atıfta bulunmak isterseniz EndNote programı kullanarak bu işlemi çok hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Örneğin PUBMED sayfasında arama yerine “hyaluronic acid” yazdığınız da 31463 makale bulunacaktır. Biz ilk bulunan makale olan “Hyaluronic acid and wound healing. ” makalesini kendi makalemizde atıf yapmak istediğimizi düşünelim (Şekil 1).

Endnote pubmed

Şekil 1: Örnek olarak PUBMED sayfasında “hyaluronic acid” yazdığımızda çıkan makalelerin gösterimi

 

 

Hyaluronic acid and wound healing.” başlığını kopyalayın ve Google Akademik sayfasına gelerek bu başlığı aratın. Google Akademik sayfasında başlığı arattığımızda aynı makale bilgilerinin hemen geldiğini göreceksiniz (Şekil 2).

 

Google akademik

Şekil 2: Google Akademik sayfasında “Hyaluronic acid and wound healing.” yazdığımızda çıkan makalelerin gösterimi. Kırmızı ok ile gösterilen yere (Alıntı yap) bastığınızda bir pencere açılır ve bu pencerede EndNote linki gelir (Yeşil OK)

 

Bu makaleyi referans olarak EndNote’a aktarmak için öncelikle EndNote programını açın ve bir kütüphane oluşturun. Daha sonra bu atıfı aktaracağınız makalenizin bulunduğu Word dosyasını açınız.

Şekil 2’de gösterilen Endnote linkine tıkladığınızda bilgisayarınıza scholar.enw adlı bir dosya inecektir. Bu dosyayı iki kez tıkladığınızda EndNote kütüphanesinde referans açılacaktır. Bundan sonra rahatlıkla kendi makalenize bu referansı atıf olarak ekleyebilirsiniz.

Makale tercüme

Makale Tercüme ekibinde Cleveland Clinic, John Hopkins, University Hospital, Stanford Medical Center ve NYU Langone Hospitals’da çalışan tıp doktorları görev almaktadır.

Kurumsal

İletişime Geç

© 2024 Makale Tercüme. Tüm Hakları Saklıdır.

Open chat
Merhaba, alanınız nedir ve size nasıl yardımcı olabiliriz?