İntihal Oranım Çok Yüksek Çıktı, Ne Yapmam Gerekir?

İntihal oranı, tez ya da makale yazan kişinin süreci tamamladıktan sonra yazısını tarama programından geçirerek yüzde kaç aşırma (benzerlik) olduğunu gösterir. İntihal oranı, intihal programları aracılığıyla belirlenerek rapor halinde sunulur. İyi bir çalışma sunmak için intihalden kaçınmak gerekir ve ayrıca redaksiyon hizmetinden de yararlanarak hata oranını en aza indirmeniz önerilir.

Çalışmayı yapan kişi, bir yazıyı kopyala yapıştır yaparsa ya da başkasına ait düşünceyi, kaynak göstermeden, kendine aitmiş gibi yazarsa intihal oranı oldukça yüksek çıkar. Bu durum her şeyden önce suç niteliği de taşımaktadır.

4 Adımda İntihal Oranı Düşürme

İntihal oranı yüksek çıkan bir yazınız için aşağıdaki uygulama yaparak intihal oranını düşürebilirsiniz.

  1. Adım: İntihal oranı düşürmenin ilk adımı, intihal kontrolü yapmak ve ardından intihal raporu almaktır. Ithenticare raporu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  2. Adım: İntihal oranının yüksek çıkmasına sebep olan yerleri belirleyerek sürece devam edebilirsiniz. Çalışmanızdaki intihal oranı yüksek çıkan yerleri ithenticate programının belirli bir renkte boyaması işinizi kolaylaştıracaktır.
  3. Adım: Çalışmanızın bütünlüğünü bozmayacak şekilde cümleleri ya da kelimeleri değiştirebilirsiniz. Eş anlamlı kelimeler kullanabilir ya da kelimeleri, bağlaçların yerlerini değiştirebilirsiniz. Bu işlemi, belirlediğiniz yerler bitene kadar uygulamalısınız.
  4. Adım: Bu adımları tamamladıktan sonra son aşama, tekrar intihal raporu almak. İntihal oranı düşük çıktıysa uygulama başarılı olmuş demektir. Ancak herhangi bir değişiklik yoksa bu adımları tekrar uygulamanız gerekir.

İntihal Çıkmaması İçin Yapılması Gerekenler

İntihal oranının yüksek çıkmasına neden olan durumlarından biri, kişinin başkasına ait makalesini veya bilimsel yazısından bazı bilgileri kaynak gösterse dahi kopyala yapıştır yaparak kendi makalesine eklemesinden dolayı oluşmaktadır. İntihal, akademik emek hırsızlığı olarak da nitelendirilmektedir. Bu yüzden bir suç niteliği de taşır. Daha özgün ve benzersiz bir çalışma sunmak için bu durumlara dikkat etmek gerekmektedir.

Ücretsiz Eğitimlerimizden Haberdar Olun

Bilimsel Makale yazma, Poster Hazırlama,
Sunum teknikleri, Proje hazırlama
ve daha bir çok Ücretsiz eğitimden
faydalanmak için emailinizi bırakın.

MakaleTercume © 2022. All rights reserved.