HomeBlogGenelTez Kapağı Nedir, Nasıl Yazılır?

Tez Kapağı Nedir, Nasıl Yazılır?

Tez Kapağı

Tez kapağı metnin öncesinde çalışma konusunun adı, konuyu kimin hazırladığı, tez metnine danışmanlık eden akademisyen adı ve kurumun adının ne olduğunun yazıldığı bölümdür. Bunların yanı sıra enstitü ve bölümün de yer alması gerekmektedir. Savunmanın yapılacağı tarih de gün, ay ve yıl olarak belirtilmelidir. Proje hibe desteği alıyorsa bunun da tez kapağında belirtilmesi gerekir.

Savunmanızı daha etkili yapabilmek için ‘’ sözlü sunum nasıl hazırlanır ? ‘’ sorusunun cevabını bulmak için tıklayabilir ve daha başarılı bir sunum yapabilirsiniz.

tez kapağı

Tez Konusunun Adı

Tez kapağı aracılığıyla çalışılan konu, herkese ilan edilir. Araştırmacı, konunun büyük harflerle yazarak jüriye ve okuyuculara sunabilir. Yazı stili ve punto büyüklüğü için bağlı bulunduğunuz enstitünün tez yazım kurallarını dikkatlice incelemelisiniz.

Tezi Hazırlayan Kişinin Bilgileri

Kapakta tezi yazan kişinin adı ve soyadı mutlaka yer almalıdır. Kişisel bir belge olduğu için kimin hazırladığının bilinmesi oldukça önemlidir.

Teze Danışmanlık Eden Kişi ve Kurumun Bilgileri

Tezinize danışmanlık eden kişinin kim olduğu, unvanı ve anabilim dalının yazılması gerekir. Ayrıca hangi üniversitede görev yaptığı da belirtilmelidir.

Enstitü ve Bölüm Bilgileri

Tezin hazırlandığı ve sunulduğu enstitünün adı ve hangi anabilim dalına bağlı olduğu yazılmalıdır.

Savunma Tarihi

Tezin bitiş yılı tez kapağında yer almalıdır. Tez kapağını eksiksiz doldurarak önce kendi danışmanınıza sonra da jüriye sunabilirsiniz. Ayrıca tez hazırlama konusunda redaksiyon hizmeti de alarak çalışmanızı güçlendirebilirsiniz, redaksiyon için tıklayınız.

Tez Kapağı Ne İşe Yarar?

Çalışmada hangi konunun kim tarafından ele alındığının göstergesi olan tez kapağı, hangi enstitüye ve danışmana bağlı olduğunu da gösterir. Enstitünün verdiği tez yazma kılavuzunu dikkatle okuyarak tez kapağının nasıl yazılması gerektiğine dair taleplerini öğrenebilirsiniz. Punto büyüklüğü, yazı stili enstitüden enstitüye farklılık gösterebilir. Bu yüzden kendi enstitünüzü baz almanız gerekir. Böylece enstitünüzün istediği şekilde hazırlayarak daha başarılı ve etkili bir çalışma sunma fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

Makale tercüme

Makale Tercüme ekibinde Cleveland Clinic, John Hopkins, University Hospital, Stanford Medical Center ve NYU Langone Hospitals’da çalışan tıp doktorları görev almaktadır.

Kurumsal

İletişime Geç

© 2024 Makale Tercüme. Tüm Hakları Saklıdır.

Open chat
Merhaba, alanınız nedir ve size nasıl yardımcı olabiliriz?