HomeBlogGenelTez Yazarken Bunları Sakın Yapmayın !

Tez Yazarken Bunları Sakın Yapmayın !

Tez Yazarken

Tez, sizi başarıya götürecek ve kariyer basamaklarını çıkmanıza yardımcı olacak adımlardan biridir. Daha etkili ve doğru bir çalışma sunmak adına uzmanlardan makale yazma desteği alabilirsiniz. Tez yazarken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları vardır. Bu noktalara dikkat ederek hazırladığınız teziniz, danışmanlarınızdan tam puan alabilir.

Tez yazarken

Öncelikle tez konusunu doğru seçmeniz gerekir. Seçtiğiniz konuyla ilgili yazmaya başlamadan önce konunun literatüre ve size uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Tez Yazarken Literatür Taraması

Literatür taraması, tez yazımının olmazsa olmaz aşamasıdır. Konunuz hakkında temel bilgileri öğrenmek ve tezinizin devamını getirebilmek için literatür taraması şarttır. İyi bir tez için konunun iyi araştırılmış olması ve yazan kişinin konuya hakim olması oldukça önemlidir. Literatür araştırması için öncelikle anahtar kelimelerinizi belirleyebilirsiniz. Bu adım, size çok kolaylık sağlayacaktır.

Araç ve Gereçleri Belirlemek

Tez yazmaya adım atmak, çok bir süreçtir ancak bir yerden de başlamak gerekir. Bu yüzden yazıyı hangi ortamda, nerede yazacağınıza karar vererek süreci başlatabilirsiniz. Hangi program üzerinde çalışacağınızı belirleyerek başlığını oluşturabilirsiniz.

Hazırladığınız tezinizi ya da çalışmalarınızı bilimsel poster olarak da sunabilirsiniz. Yaptığınız bilimsel  çalışmanın görsellerle desteklenerek özetleyen sunum aracı olan bilimsel poster hazırlama ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Planlamanın Yapılması

Başarılı bir tez oluşturmanın diğer en önemli kuralı ise, tertipli ve düzenli hareket etmektedir. Tez çalışmanızı nasıl yürüteceğinize, bölüm bölüm neleri yazacağınıza dair bir takvim oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz takvime göre hareket etmezseniz, tez yazarken çok zorlanırsınız. Tez yazmaya dair planlama yapmak ve takvim oluşturmak, sizi başarıya götürecektir.

Başlık ve Alt Başlıkların Belirlenmesi

Tez yazmaya başlamadan önce bir taslak, plan hazırlamanız gerekir. Böylece nasıl bir yol izleyeceğiniz, nasıl ilerleyeceğiniz ortaya çıkacaktır. Başlıkları ve alt başlıkları konunun hatlarına göre düzenlemeniz gerekir.

Giriş ve Sonuç Bölümlerinin Hazırlanması

Tez yazarken tavsiye isteyenlere bir tavsiye: Giriş ve sonuç bölümlerini en sona bırakabilirsiniz. Giriş bölümü için ne yazacağınızı bilmeden içerik oluşturmak oldukça zordur. Bu yüzden tezinizi oluşturduktan sonra içeriğe göre giriş ve sonuç bölümlerini hazırlamalısınız.

Tez Kontrolü

Tezinizi teslim etmeden önceki süreçte mutlaka kontrol etmeniz gerekir. Unuttuğunuz ya da atladığınız herhangi bilgi, konu ya da başlık var mı diye veya yanlış yerler var mı diye baştan sonra detaylı olarak kontrol edilmesi gerekir.

Makale tercüme

Makale Tercüme ekibinde Cleveland Clinic, John Hopkins, University Hospital, Stanford Medical Center ve NYU Langone Hospitals’da çalışan tıp doktorları görev almaktadır.

Kurumsal

İletişime Geç

© 2024 Makale Tercüme. Tüm Hakları Saklıdır.

Open chat
Merhaba, alanınız nedir ve size nasıl yardımcı olabiliriz?