HomeBlogGenelTurnitin Benzerlik Oranı Düşürme Rehberi

Turnitin Benzerlik Oranı Düşürme Rehberi

Turnitin

Turnitin Tez ve Ödevlerin benzerlik oranlarını belirlemek için kullanılmaktadır. Eğer bilimsel makalenizdeki benzerlik oranı öğrenmek istiyorsanız ithenticate kullanmanız gerekmektedir. Küçük kelime ya da cümle değişiklikleri sayesinde Turnitin benzerlik oranını düşürmek mümkün olabilir. Çalışmalarınızda intihal çıktıysa ve azami oranı aştıysa vereceğimiz tüyolar size oldukça fayda sağlayacaktır. Azami oran enstitüler arası farklılık göstermekle birlikte genelde %20 altında bulunması beklenmektedir. Makale Tercüme olarak özgün bir yazı elde etmek ve intihal oranını düşürmek için bilmeniz gereken birkaç ipucu hazırladık.

Turnitin

Öncelikle yazınızı bir düzen, plan ve program dahilinde kaleme almalısınız. İster Tez olsun isterse bilimsel makale kesinlikle yazıya başlamadan önce bir hikayeniz olmalı ve yazarken bu hikayeyi anlatmalısınız. Yazınızda alıntı yaptığınız ya da direkt aldığınız yerleri işaretleyin ki karışıklık yaşanmasın. Bunu yaparken renkler kullanabilirsiniz. Yazınız bittiğinde Turnitin programından özgünlük oranını denetleyebilirsiniz. Benzerlik oranının yüksek olduğu cümleleri belirleyerek intihal düşürme adımına başlayabilirsiniz.

Benzerlik oranı yüksek cümleleri anlatım bütünlüğünü bozmayacak şekilde değiştirmeniz gerekir. Önemli olan nokta ise, bire bir aynı olmamasıdır. Ardından anlatım bütünlüğü bozulmayacak şekilde cümlelerin yerini de değiştirebilirsiniz. Tüm bu düzenlemeleri yaptıktan sonra yazınızı yeniden Turnitin programında denetlemelisiniz. Bir önceki denetlemeye oranla benzerlik oranı düşmüşse başarılı olmuştur ancak herhangi bir değişiklik yoksa bu adımları baştan uygulamanız gerekir. Fakat cümleyi istediğiniz kadar değiştirin bilgiyi o kaynaktan aldığınız için kesinlikle bilgiyi aldığınız kaynağa atıfta bulunmanız gerekmektedir.

Tıpta uzmanlık yazımı desteği alarak benzerlik oranı düşük makale, tez ya da çalışma hazırlayabilirsiniz.

6 Adımda İntihal Oranı Düşürme – Turnitin

  • Aynı anlamı ifade eden farklı cümleler kurmalısınız.
  • Eş anlamlı kelimeler kullanarak metin oluşturmalısınız.
  • Cümlelerin yerlerini değiştirmelisiniz.
  • Kelimelerin yerlerini değiştirmelisiniz.
  • Benzerlik tespit edilen cümleleri yeniden tasarlamalısınız.
  • Atıf yaptığınız yerleri yorum katarak aktarmalısınız.

İntihale Oranının Yüksek Çıkmasına Neden Olan Haller

İntihal oranının yüksek çıkmasına neden olan durumların başında, başkasına ait olan düşünceleri kendi sözüymüş gibi, alıntı yapmadan, ifade etmek gelir. Özellikle kopyala yapıştır yapmak, suç olmakla birlikte aynı zamanda yazınızın intihal oranını da yükseltir. Aldığınız yerler için atıfta bulunmanız yeterli değildir, alınan bilgileri kendi cümleleriniz ile yazmanız gerekmektedir. Yazdığınız bir makaleden yazı almak, ülkemizde intihal teşkil etmemektedir. Ancak bu durum ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Bir başkasına ait düşünce yazılı hale dönüştürülüp bir makalede ya da sitede kullanılmışsa bu da intihale neden olur.

Her şeyden önce intihalin bir suç olduğunu hatırlamak gerekir. Bu durumları düzelterek çalışmanızın intihal oranını düşürebilirsiniz. Böylece daha özgün ve benzerlik bir çalışma ortaya çıkartarak başarı elde edebilirsiniz.

 

Makale tercüme

Makale Tercüme ekibinde Cleveland Clinic, John Hopkins, University Hospital, Stanford Medical Center ve NYU Langone Hospitals’da çalışan tıp doktorları görev almaktadır.

Kurumsal

İletişime Geç

© 2024 Makale Tercüme. Tüm Hakları Saklıdır.

Open chat
Merhaba, alanınız nedir ve size nasıl yardımcı olabiliriz?