iThenticate ve Turnitin Nedir?

2004 yılında bu program hizmet vermeye başladı. Önceleri çok duymuyorduk fakat son 10 senedir kendisini çok duyar olduk. Özellikle bilimsel dergilerin artık hemen hemen hepsi kendilerine gelen tüm makaleleri iThenticate ile taramaktadırlar.

iThenticate online olarak bilgisayar ortamında çalışan bir intihal (aşırma) tespit hizmetidir. Bu hizmet 2004 yılında başlatıldı ve genel merkezi Oakland, California’dadır. Firma bu hizmetlerini yayıncılara, haber ajanslarına, şirketlere, hukuk firmalarına ve devlet kurumlarına pazarlanmaktadır.

iThenticate en iyi şekilde bir intihal tespit hizmeti olarak bilinir. İntihal tespitinin dışında en belirgin olarak fikri mülkiyet korumasıdır. Bu sebeple belgeye karşı belge analizidir. iThenticate ayrıca içerik yönetim sistemleri (CMS’ler) ve el yazması izleme sistemleri (MTS’ler) ile entegrasyona izin verir.

Her ne kadar bizler AŞIRMA veya İNTİHAL desek te aslında iThenticate programı sadece benzerlik oranını bize verir. Bu benzerlik oranı ise intihal olarak ele alınır. Aşırma veya intihal de bir yerden aynen alınıp hiç atıfta bulunmamak vardır. Bu etik olmayan davranış aslında bilimsel çalma eylemidir. iThenticate ise ister atıf verin ister vermeyin başka makalelerden alınan bilgileri aynı cümleler ile aldıysanız bunu intihal olarak size bildirir.

iThenticate oranı en düşük kaç olmalı?

Bilimsel dergilerin çoğu iThenticate raporundaki benzerlik yüzdesini %15 veya altında olursa makaleyi kabul etmektedirler. Bazı dergiler bu oranı %20’ye kadar kabul edebiliyorlar. Bu dergiden dergiye değişmekle birlikte %15 in altında olmanız sizi daha güvenli bir bölgede tutacaktır.

iThenticate oranı nasıl düşürülebilir?

Bazen aldığımız notlarda okuduğumuz makalelerdeki cümleleri aynen alabiliyoruz. Ddaha sonra birçok makale okuduğumuz için notlar sanki kendi notumuzmuş gibi makale içerisinde yazabiliyoruz. Farkında olmadan yapılan bu hatalar iThenticate raporunu yüksek çıkartabilmektedir. Eğer raporunuzdaki yüzdelik dilim çok yüksek ise, örneğin %35, bu durumda makalenizi dergiye göndermeden önce revize etmenizi tavsiye ederiz. İntihal programı olan iThenticate raporunda zaten hangi cümlelerin hangi makaleden alındığı gösterilmektedir. O cümlelerdeki bilgileri anlamları değişmeden kendi cümlelerinizle yeniden anlatmanız gerekmektedir.

Turnitin

Turnitin, Advance Publications’ın bir yan kuruluşu olan, Amerikan ticari, internet tabanlı, kapalı kaynaklı bir intihal tespit hizmetidir.

1997’de kuruldu. Üniversiteler ve liseler için hizmet vermeye başladı. İlk olarak (SaaS) web sitesinden hizmet verdi. Bu web sitesi, intihali tanımlamak amacıyla gönderilen belgeleri veri tabanına ve diğer web sitelerinin içeriğine göre kontrol eder. Sonuçlar mevcut kaynaklarla benzerlikleri belirleyebilir ve öğrencilerin intihalden kaçınmayı öğrenmelerine ve yazılarını geliştirmelerine yardımcı olmak için biçimlendirici değerlendirmede de kullanılabilir.

iThenticate den farklı olarak Turnitin tez ve ödevler için kullanılır. iThenticate ise sadece bilimsel dergiler için kullanılır.

Öğrencilerin, belirli bir dersi veya ödevi almaları için Turnitin’e çalışmalarını sunmaları gerekebilir. Yazılım, bazı öğrencilerin göndermeyi reddettiği ve teslim edilmesini gerektirmenin bir suçluluk varsayımı anlamına geldiğini iddia ettiği bir tartışma kaynağı olmuştur.

Turnitin oranı en düşük kaç olmalı?

Tezin kabul edeceği enstitünün kuralları Turnitin yüzdelik oranının en yüksek kaç olması gerektiğini belirler. Bazı enstitüler %20 derken bazıları %25 diyebilir. Onun için bağlı olduğunuz enstitünün kurallarını okumanız gerekmektedir. Tez ve ödevlerde de %20 in altında olmanız sizi daha güvenli bir bölgede tutacaktır.

Turnitin oranı nasıl düşürülebilir?

iThenticate bölümünde anlattıklarımız burada da geçerlidir. Eğer raporunuzdaki yüzdelik dilim çok yüksek ise; örneğin %35, bu durumda tezinizi veya ödevinizi teslim etmeden önce revize etmenizi tavsiye ederiz. Turnitin raporunda zaten hangi cümlelerin hangi makaleden alındığı gösterilmektedir. O cümlelerdeki bilgileri anlamları değişmeden kendi cümlelerinizle yeniden anlatmanız gerekmektedir. Bu sebeple danışman hocalar takip ettikleri tezleri Turnitin programı ile taratmadan enstitüye teslim etmemelidirler.

Her iki program da ücretli olup abonelik gerektirse de her üniversite bu programlara abonedir. Bağlı bulunduğunuz kurumun bilgi işlem merkezi ile bağlantıya geçerseniz size giriş için bilgileri vereceklerdir.

Ücretsiz Eğitimlerimizden Haberdar Olun

Bilimsel Makale yazma, Poster Hazırlama,
Sunum teknikleri, Proje hazırlama
ve daha bir çok Ücretsiz eğitimden
faydalanmak için emailinizi bırakın.

MakaleTercume © 2021. All rights reserved.

Call Now ButtonHemen Arayın