HomeBlogAkademisyenlikBilimsel MakaleGenelMakale yazmaProfesyonel Akademik Poster Ya Da Bildiri Nasıl Hazırlanır?

Profesyonel Akademik Poster Ya Da Bildiri Nasıl Hazırlanır?

Profesyonel Akademik Poster Ya Da Bildiri Nasıl Hazırlanır?

Profesyonel Akademik Poster Ya Da Bildiri Nasıl Hazırlanır?

Akademik poster veya bildiri, bilimsel çalışmaların sonuçlarının görsel unsurlarla, kısa ve net özetlemeler kullanarak afiş boyutundaki düzenlenmesiyle ortaya çıkan görsel üründür.

Poster veya Bildirinin Sahip Olması Gereken Özellikler

  • Posterin İçeriği

Hazırlanacak posterin bir başlangıcı ve bitişi olmalıdır. Net bir şekilde başlayıp biten bir akış sırası olmalıdır. Bu akış sırasında yazım ve noktalama kurallarına dikkat edilerek dilin doğru kullanımına özen gösterilmelidir. Gereksin uzatılmış cümlelerden uzak durun ve bu cümlelerin sözlü anlatıma gerek kalmadan ifade edilmesi gerekir. Kaynak olarak kullandığınız makale çevirisi, güvenilir bir firmada çevrilmiş olmalı ve dilin yapısı bozulmamış olmalıdır. İçerik yazılırken kullanılan yazı tipi okunaklı ve tırnaksız olmalıdır.

  • Görseller ve Diyagramlar

Kullanılan görsellerin en boy orantısına dikkat edilmeli ve çözünürlük kalitesinin yüksek olmasına özen gösterilmelidir. Bu görsellerin telif haklarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca vektörel tabanlı grafikler kullanarak posterinizi zenginleştirebilirsiniz.  Kullanılan görseller, grafikler ve çizelgeler anlaşılabilir olmalıdır. Grafikleri daha anlaşılır kılmak için lejantlardan yardım alabilirsiniz.

  • Baskı

Hazırladığınız poster için en uygun baskı yöntemini bulmalısınız. Posterin basılmadan önce A4 çıktısı alınarak kontrol edilmesi, gözden kaçan hataların en aza indirilmesinde ve gereksiz masrafın önüne geçilmesinde oldukça önemli bir gözden geçirme yöntemidir. Mutlaka PDF olarak kopyasını saklamalısınız.

Poster Veya Bildiri Nasıl Hazırlanır?

Profesyonel akademik bir posterin hazırlanması için öncelikle, içeriğin bilimsel araştırma yöntemlerine uygun olarak hazırlanmasına özen gösterilmelidir. İçeriği olgunlaşmamış bir poster, hedeflenen amaca ulaşamaz.

Posterin hedef kitlesi belirlenerek ona uygun görsel ve grafikler seçilir. Dünyada en çok kullanılan poster formatı IMRAD’dır. Yani giriş, yöntem, bulgular, analiz ve tartışma-sonuç.  Ana şablonun belirlenmesinde, posterin büyüklüğü ve içeriği dikkate alınmalıdır. Bazı temel kurallara uyulması posterin amacına ulaşır ve okunaklı olmasını sağlar. Şablon belirlendikten sonra metnin belirlenmesi daha uygundur. Metin net, anlaşılır olmalıdır. Poster yatay veya dikey olarak düzenlenebilir. Poster başlığı en fazla 90 punto  ve diğer başlıklar en fazla 40 punto büyüklükte olmalıdır. Metin yazıları ise 18 puntodan az olmamalıdır. Kullanılan yazı tipleri, görseller, grafikler 2-3 metre uzaklıktan görülmeli ve görsellerin kalitesi yüksek olmalıdır. Posterin başına; posterin adı, hazırlandığı kurum, logo, yazar adları, tarih gibi bilgiler eklenmelidir. Tasarımı bitirilen poster baskıya hazırdır.

Profesyonel akademik poster veya poster bildirisi hazırlama konusunda Makale Tercüme olarak sizlere hizmet vermekteyiz. Poster tasarımının her aşamasında size destek vermekteyiz.

Makale tercüme

Makale Tercüme ekibinde Cleveland Clinic, John Hopkins, University Hospital, Stanford Medical Center ve NYU Langone Hospitals’da çalışan tıp doktorları görev almaktadır.

Kurumsal

İletişime Geç

© 2024 Makale Tercüme. Tüm Hakları Saklıdır.

Open chat
Merhaba, alanınız nedir ve size nasıl yardımcı olabiliriz?