HomeBlogAkademisyenlikBilimsel MakaleGenelMakale yazmaTürkçe Akademik Yazım Kuralları (Uzman Görüşlü Öneri)

Türkçe Akademik Yazım Kuralları (Uzman Görüşlü Öneri)

Her işin, mesleğin, yemeğin bir kuralı olduğu gibi yazı yazmanın da bir kuralı vardır. Kelimeleri doğru kullanma, imla kurallarına uyma, satır başı boşluk kullanma ve kuralları cümle kurma iyi bir yazının ilk kurallarındandır.  Fakat her yazı türünün de kendi içerisinde farklı kuralları bulunmaktadır. Bir öykü ile akademik makalenin dili aynı olmamakla birlikte farklı kurallara da sahiptir. Bu yüzden lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri akademik yazım kurallarını bilmeli ve ayrıca tez,makale ve projelerinde bu kuralları uygulamalıdırlar. Çalışmanızın ardından redaksiyon işlemi yapılarak daha kaliteli bir  çalışma sunmuş olursunuz.

Akademik yazım kuralları her üniversitede, fakültede değişiklik göstermekle birlikte en çok tercih edilen APA akademik yazı biçimidir. Başarılı bir çalışma sunmanız için Türkçe akademik yazım kurallarına ve APA yazım kurallarına uymanız gerekir ve böylece akademik başarınızı direkt olarak arttırırsınız.

  • Akademik çalışmanızı A4 kağıdı üzerinde sunmalısınız.
  • Türkçe akademik yazım kurallarında en dikkat edilmesi gerekenlerden biri, başlıkların konu içeriği ile uyumlu olmasıdır ve bütünlüğü sağlamalıdır. Başlık ve içerik biribiri ile alakalı olmalı ve başlıkta bahsedilen konuya mutlaka yazının içinde değinilmesi gerekir.
  • Türkçe akademik yazım kurallarından bir diğeri de akademik çalışmanızın başında Türkçe ve İngilizce özet bölümü yer almalıdır. Bu bölümde çalışmanız hakkında kısa bilgilere değinmelisinz.
  • Fakülteniz farklı bir yazı tipi belirlemediği takdirde yazı tipiniz Times New Roman veya Arial olmalıdır. Yazı puntosu metin için 12 olmalıyken dipnotlar için 10 tercih edilmelidir.
  • Sayfa düzenine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Sayfa kenar boşlukları üstten, alttan ve sağdan 2,5 olurken sol kenar boşluğu fakültelere göre değişiklik göstermektedir.
  • Her sayfanın bir numarası olduğu akademik kaynaklar incelendiğinde görülmektedir. Sayfa numarısının konumu tez yazım kılavuzunda belirlenmekle birlikte her sayfasının numarası olmalıdır.
  • Çalışmanızın tamamı incelendiğinde konular arasında kopukluk olmamalı ve anlam bütünlüğü olmalıdır.
  • Akademik çalışmanızda yararlandığınız kaynakçaları mutlaka dipnot olarak ya da kaynakça sayfasında göstermeniz gerekmektedir. Böylece çalışmanızın intihal oranı düşer ve emek hırsızlığı yapmamış olursunuz.
  • Gerekli paraphrasing işlemleri uygulanarak hazırlayacağınız çalışmanın intihal oranının düşürülmesi, çalışmanızın başarısı ve özgünlüğü açısından önemli kurallardandır.

Türkçe akademik yazım kurallarının belli başlı olanlarını aktardık. Diğer yazı türlerine göre daha detaylı ve karışık olarak görülen akademik çalışma yazım kurallarından bazıları belirli sınırlar içinde olsa da bazıları ise fakülteden fakülteye değişmektedir. Bu nedenle mutlaka fakültenizin akademik çalışma kılavuzunu inceleyerek çalışmanızı yapmalısınız. Akademik çalışmalarınızı, tezlerinizi veya ödevlerinizi Türkçe akademik yazım kuralları çerçevesinde yapmanız başarılı bir akademik çalışmaya sahip olurken aynı zamanda başarılı bir akademik kariyere de sahip olmanızın en önemli ve en doğru adımlarından biridir. Emeğinizin boşa gitmemesi için  gerekli kurallara uyarak kendiniz yazabilir veya Türkçe akademik yazım kurallarına uygun hizmet veren şirketlerden yararlanabilirsiniz.

Makale tercüme

Makale Tercüme ekibinde Cleveland Clinic, John Hopkins, University Hospital, Stanford Medical Center ve NYU Langone Hospitals’da çalışan tıp doktorları görev almaktadır.

Kurumsal

İletişime Geç

© 2024 Makale Tercüme. Tüm Hakları Saklıdır.

Open chat
Merhaba, alanınız nedir ve size nasıl yardımcı olabiliriz?