HomeBlogAkademisyenlikGenelÜniversite Öğrencileri Kariyer Planlama Nasıl Yapmalı?

Üniversite Öğrencileri Kariyer Planlama Nasıl Yapmalı?

Üniversitede öğrenciyken eğer kariyer planlama yapıyorsanız çok doğru bir yoldasınız demektir. Çünkü kariyerinize ne kadar erken başlarsanız o derece sizin rakiplerinizden bir iki adım önde başlarsınız. Bunun için daha üniversite okurken Curriculum Vitae (CV) oluşturmaya başlanmalıdır. Çünkü ileride bir yere başvurduğunuzda sizi anlatacak olan sizden daha çok CV niz olacaktır. CV niz ne kadar zengin olursa sizin de o kadar donanımlı olduğunuzu gösterecektir.

Peki CV de neler olmalı?

CV ve Resume birbirinden farklıdır. Resume de sadece uzmanlık alanınız ile ilgili bilgiler bulunmalı ve bunun dışında hiçbir bilgi yer almamalıdır. CV de ise hobilerinizden sosyal aktivitelerinize kadar sizi anlatacak her aktivitenizi yazabilirsiniz. Gerek CV olsun gerekse Resume ikisinde de koyduğunuz bilgileri ispatlamak zorunda olduğunuzu unutmayınız. Eğer bir toplantıya katıldım şeklinde yazmışsanız o halde katılım belgesini hazır bulundurmalısınız.

Bu sebeple daha öğrencilik yıllarında katıldığınız eğitim programlarından ve toplantılardan katılım belgesi alıp dosyanızda saklamaya başlamalısınız.

CVnizde önemli olabilecek ve kariyerinizde daha kolay ilerlemenizi sağlarken sizi de donanımlı hale getirecek bazı noktaları sizinle paylaşmak isteriz. Gelin kariyer planlama konusunda yardımcı olacak bu noktalara göz atalım.

Üniversite Öğrencileri Kariyer Planlama Nasıl Yapmalı?

Danışman hoca belirlenmeli

Öncelikle size yol gösterecek ve deneyimlerini paylaşacak bir danışman hoca bulmalısınız. Danışman hoca ararken ne kadar verimli ve çalışkan bir danışman bularsanız sizin için kariyer çalışmaları ve bu çalışmalarda öğrenecekleriniz o kadar kolay olacaktır. Danışman hocanın kalitesi H indeksi ile ölçülür. H indeksi yüksek olan danışman hocayı seçmeniz iyi olabilir.

TÜBİTAK projeleri

Öğrencilik yıllarında 2209-A ve 2209-B kodlu projelerine yürütücü olarak başvurabilirsiniz. Bunun için son sınıfta olmamanız gerekmektedir. Bir, iki ve üçüncü sınıftayken başvurabilirsiniz. Başvuru yapmak için bir danışman hocaya ihtiyacınız vardır. Önce danışman hoca bulmanızı tavsiye ederiz. Danışman hoca proje konusu bulunmasında da size yardımcı olacaktır. Fakat bulacağınız danışman hocanın H indeksine çok dikkat etmelisiniz. H indeksi düşük olan akademisyenlerle çalışmaktansa H indeksi yüksek Danışmanlar yanında çalışmanız daha doğru bir seçim olacaktır. TÜBİTAK 2209-A ve 2209-B projelerini almak çok zor değildir. Yeter ki proje formunu nasıl dolduracağınızı iyi bilin. Bir TÜBİTAK projesinde yürütücü olmak ise çok prestijlidir ve ileride kariyerinizin önünü açacaktır.

Öğrenci kongreleri

Mümkün olduğu kadar öğrenci kongrelerini takip edip bu kongrelere katılmalısınız. Katılım belgesi almayı unutmayınız. Bunun yanında okulunuzdaki öğrenci kulüpleriyle öğrenci kongre düzenlemenizde CVnizde çok iyi bir yer tutacaktır. Öğrenci kongrelerine sadece katılımcı değil aynı zamanda bir çalışmanızı poster olarak sunmanız ise çok daha etkili olacaktır.

Hobileriniz

Kariyer planı ile bağlantı kuramayabilirsiniz. Fakat CVnizde hobileriniz de yer alacaktır. Burada ne kadar zengin olursa sizin sosyal yeteneğinizi ortaya koyacaktır. Özellikle Amerika ve Avrupa ülkelerinde uzmanlık alanınızın yanında ne kadar sosyal ve donanımlı olduğunuzu görmek için bu kısma önem verirler.

Bu sebeple öğrencilik yılları çok önemlidir. Her ne kadar uzun gibi görünse de çok kısadır ve çabuk geçecektir. Bu yıllarda kendinizi ne kadar iyi geliştirebilirseniz o kadar faydalı olacaktır. Bu sebeple öncelikle kendinizin eksik olduğu konuları belirlemelisiniz. Herkesin eksik olduğu veya geliştirmesi gereken yönleri farklı olabilir. Bunları belirledikten sonra öğrencilik bitene kadar bu açıkları nasıl kapamanız gerektiği konusunda düşünerek bir stratejik plan ortaya koymalısınız. Bu plana sadık kalarak kendinizi geliştirmeye çalışmalısınız. Kaybedilecek her bir gün bir daha geri gelmeyeceğinin bilincinde olursanız plana bağlı kalma adına daha çok motive olabilirsiniz.

Sizi donanımlı hale getirecek öğrendiğiniz bilgileri başkalarına da öğretmeye çalışınız. Çünkü bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu o şeyi öğretmektir.

Makale tercüme

Makale Tercüme ekibinde Cleveland Clinic, John Hopkins, University Hospital, Stanford Medical Center ve NYU Langone Hospitals’da çalışan tıp doktorları görev almaktadır.

Kurumsal

İletişime Geç

© 2024 Makale Tercüme. Tüm Hakları Saklıdır.

Open chat
Merhaba, alanınız nedir ve size nasıl yardımcı olabiliriz?