HomeBlogAkademisyenlikGenelYurtdışında Tıpta Uzmanlık Eğitimi Almak İsteyenler

Yurtdışında Tıpta Uzmanlık Eğitimi Almak İsteyenler

Yurtdışında Tıpta Uzmanlık Eğitimi Almak İsteyenler

Her ülkenin en popüler mesleklerinden olan doktorluk mesleğine, globalleşen dünyada her ülke kapılarını açmaktadır. Buna ek olarak kendi ülkesinde doktorluk mesleğine devam edip de yurtdışında uzmanlık eğitimini tamamlamak isteyen kişiler için de pek çok fırsat ve imkan sunulmaktadır. Tıpta uzmanlık eğitimi için doktorların en çok tercih ettiği ülkeler arasında ilk sıralarda; Almanya, Amerika, İngiltere, İsveç, İtalya yer almaktadır. Her ülkenin eğitimde kendi has kuralları ve prosedürleri olduğu için araştırmakta fayda vardır.

Yurtdışında tıpta uzmanlık eğitimi almak isteyen kişilerin bu kurallara ve prosedürleri uyması gerekmektedir. Bu eğitimlerde Batı’ya olan talebin artmasıyla süreç, her geçen yıl zorlaşmaktadır. Her ülkenin kuralları ve belli bir aşamaları olması, ana dili ileri seviye öğrenmesinin istenmesi gibi pek çok unsurdan dolayı süreç uzamakta ve yorucu bir yol olmaktadır. Ana diline yeterince hakim olamadığınızda makale yazma desteği alarak bir nebze olsa da eğitiminizi hafifletebilirsiniz. Profesyonel makale yazma desteği sayesinde hem hatasız bir makale sunarsınız hem de dile tam olarak hakim olmadığınız için yanlış anlaşılmaların önüne geçebilirsiniz.

Türkiye’de Tıp Okuyup Yurtdışında Çalışmak

Türkiye’de tıp eğitimini tamamlayarak yurtdışında doktorluk mesleğini icra etmek mümkündür. Bunun için ülkelerin talep ettiği belgeleri hazırlamanız ve gerekli şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi dil yeterliliğine sahip olmaktadır. Ülkenin diline en az B2 -C1 seviyelerinde hakim olunması gerekmektedir. Dil yeterliliğine sahip olabilirsiniz fakat terimlere ve kavramlara yeterince hakim değilseniz yapacağınız araştırmalar hakkında makale yazarken makale çevirisi hakkında destek alabilirsiniz. Böylelikle canlı hayatının ön planda olduğu bu alanda, küçük hataların büyük sonuçlar doğurmasını engellersiniz.

Yurtdışında Tıpta Uzmanlık Eğitimi İçin Denklik

Yurtdışında tıpta uzmanlık eğitimi almak isteyenlerin merak ettiği ilk konulardan biri de denklik konusudur. Türkiye’den aldığınız diploma, bazı ülkelerde tanınmayabilir. Ülkelere göre değişiklik gösteren prosedürleri takip ederek aldığınız eğitimin, o ülkede yeterli olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Sizin diplomayı aldığınız fakültedeki ders içerikleriyle, eğitimle karşılaştırma yapılabilir. Ayrıca yurtdışında eğitim alıp da ülkemizde doktorluk yapmak isteyenlerin de denklik alması gerekmektedir.

Yurtdışında Tıpta Uzmanlık Eğitimi Almış Hekimlerden Denklik İçin İstenilen Belgeler

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Uzmanlık belgesi sureti ve Türkçe çevirisi
  • İhtisas yaptığı tarihleri gösteren belge ve Türkçe çevirisi
  • Pasaport fotokopisi
  • Eğitim süresinde ülkede ikamet ettiğine dair belge
  • Eğitim gördüğü ülkenin dilini bildiğine dair belge
  • Uzmanlık eğitimi aldığı süre boyunca ülkede bulunup bulunmadığı, ülkede yaşayıp yaşamadığını gösteren belge

Makale tercüme

Makale Tercüme ekibinde Cleveland Clinic, John Hopkins, University Hospital, Stanford Medical Center ve NYU Langone Hospitals’da çalışan tıp doktorları görev almaktadır.

Kurumsal

İletişime Geç

© 2024 Makale Tercüme. Tüm Hakları Saklıdır.

Open chat
Merhaba, alanınız nedir ve size nasıl yardımcı olabiliriz?