Amerika’da TIP Eğitimi

Amerika’da Tıp Eğitimi

Ben Türkiye’de tıp eğitimi tamamladıktan sonra Amerika’ya doktora yapmak üzere gittim ve doktoramı Amerika’da tamamladım. Sizin durumunuz çok farklı olmakla birlikte aşağıdaki bilgilerden yararlanacağınızı ümit ediyorum. Bundan önceki yazısıyla Dr. Hakan Aydın bey zaten epey bir bilgi verdi. Ben kısaca bazı yerler ekleyerek anlatmaya çalışacağım.

Ne kadar masraflı?

Amerika’da tıp eğitimi uzun ve masraflı bir olaydır. Amerika’da Tip eğitimi 4 yılı lisans, 4 yılı da tıp fakültesi eğitimi olmak üzere toplam 8 yıllık bir süreçtir. Yıllık maliyeti bir öğrenciye 80-100 doları buluyor. Eğer uluslararası öğrenci iseniz burs bulmanız ve loan (kredi) bulmanız bir hayli zor. Lisans eğitimini istediğiniz alanda yapmakta özgür olmakla beraber tıp fakültelerine geçebilmek için olmazsa olmaz şartları yerine getirmeniz gerekmekte. Lisans eğitiminizi Biyoloji, Kimya, Fizik, Matematik, Müzik vs. ya da sosyal bilimlerden yapabilir, bu sırada gerekli alınması gereken dersleri alıp belli bir GPA (not ortalaması) ve iyi bir MCAT (Medical College Admission Test) skoru ile tip fakültelerine başvuru yapabilirsiniz. MCAT bilgisayar tabanlı olup öğrencinin sorun çözme,  eleştirel düşünme ve bilimsel kavramları ve ilkeleri bilgisine ek olarak yazma becerilerini değerlendirmek için tasarlanmıştır. Dört bölümden oluşur; Fiziksel Bilimler (PS ), Sözel Akıl Yürütme (VR ), Örnek Yazma (WS), Biyolojik Bilimler (BS).

Hangi sınavlara girmeliyim?

8 yıllık sürenin sonunda uzmanlık eğitimi için USMLE (United State Medical Licensing Examination)  sınavını almanız gerekiyor. Bu sınav 3 aşamalı olup, STEP 1 sınavı temel bilimler sorularından oluşuyor, STEP 2 CK (Clinical Knowledge) Klinik bilimlerden, STEP 2CS (Clinical Skills) Klinik yeteneği değerlendirme sınavı, STEP 3 de genel anlamda clinical bir olayı idare etme becerisini ölçüyor.

Sınav başvurular internet üzerinden www.ecfmg.org web sitesinden gerekli şartları yerine getirdikten sonra yapılabiliyor. STEP 1 sınavı, 5 dakika arayla yapılan 7 adet bloktan oluşuyor. Her bloktaki soru sayısı 46-50 arası değişiyor. Yaklaşık 8 saate yakın sınav devam ediyor. Aynı durum STEP 2 CK için de geçerli. STEP 2CS hasta rolü yapanlar üzerinde klinik muayene yapma yeteneğinizi ölçebiliyor.

Uzmanlık eğitimi için neler yapmalıyım?

ERAS, Elektronik Residency Uygulama Servisi, tıp öğrencileri, uzmanlık eğitim programlarına başvurdukları online servistir. Uluslararası tıp fakültesi mezunları steplere başvurularını ve sertifika ECFMG (Educational Commission for Foreign Medical Graduates) üzerinden yapmaktadır. Bu sivaları alma aşamasında ve sonrasında başvurmayı düşündüğünüz uzmanlık alanlarını inceleyebileceğiz veri tabanları mevcut. FREIDA, 8500 den fazla yakın Tıpta Uzmanlık Eğitimi programını içeren, “Accreditation Council for Graduate Medical Education” tarafından onaylanmış bir veri tabanı olmakla beraber  programları  alan, eyalet ve bulunduğu kuruma göre arama yapabileceğiniz online sistemdir. Branşların ve size uygun programların her türlü istatistiki bilgileri öğrenebileceğiniz bilgileri de içermekte, www.freida.ama-assn.org.

Sonuç olarak, yeni keşifler yapmayı seviyorsanız, kariyerinizi bir adım ileri götürmek istiyorsanız, farklı kültürleri tanımak ve yeni arkadaşlar edinmek istiyorsanız geleceğe yönelik planlarınızı bir an önce yapın.

4 Comments

 • Eren Baykaldı
  Posted 10/08/2020 3:43 PM 0Likes

  Amerikada tıp okumak istiyorum. Fakat ben eğitimimi tamamladıktan sonra ülkeme dönmek istiyorum. Bu mümkün mü? Amerikada tıp okuyup türkiyede çalışan doktor var mı? Teşekkürler..

  • admin
   Posted 22/08/2020 12:12 AM 0Likes

   Sayin Baykaldı,
   Bahsettiğiniz şekilde Amerikada tıp okuyup şuanda ülkesinde veya başka ülkelerde çalışan bir çok doktor var.

  • Emir
   Posted 31/10/2020 2:34 PM 0Likes

   Burada 4 senelik lisans bölümü okuyup, ABD ye tıp eğitimi almaya gidilebilir mi?

   • admin
    Posted 31/10/2020 4:57 PM 0Likes

    Tabiki gidebilirsiniz. Fakat USMLE sınavlarını geçmeniz gerekiyor.

Yoruma kapalı.

Ücretsiz Eğitimlerimizden Haberdar Olun

Bilimsel Makale yazma, Poster Hazırlama,
Sunum teknikleri, Proje hazırlama
ve daha bir çok Ücretsiz eğitimden
faydalanmak için emailinizi bırakın.

MakaleTercume © 2021. All rights reserved.

Call Now ButtonHemen Arayın