HomeBlogAkademisyenlikBilimsel MakaleGenelMakale yazmaTez YazmaChatGPT ile alınan metinler İNTİHAL oluştur mu?

ChatGPT ile alınan metinler İNTİHAL oluştur mu?

Yapay zeka ile tanıştığımızda beri hayatımızı bir çok alanda kolaylaştırdığı ve geliştikçe de kolaylaştıracağı su götürmez bir gerçektir. Burada önemli olan yapay zekanın kendi kişisel yeteneklerimizi köreltmeden bunu yapmasına kontrollü izin vermemiz gerekmektedir. Örneğin email yazma konusunda gerçekten iyi bir yeteneğimiz vardır fakat bunu devamlı yapay zekaya yaptırırsak o yeteneğimizin yavaş yavaş köreleceği gerçeğini unutmamız gerekiyor. Bu sebeple yapay zeka kullanırken işlerimizi kolaylaştırmalı fakat tüm işi yani tüm kontrolü ona vermeden hareket etmeyi de kendimize öğretmeliyiz.

 

ChatGPT kullanıyorsanız ve bunu Makale, Tez ve ödevlerinizi yazarken özellikle kullanıyorsanız intihal oranına kesinlikle dikkat etmeniz gerekmektedir. ChatGPT intihal oranı hakkında size garanti vermeyecektir. Onun için yardım alsanız dahi sonrasında Turnitin veya ithenticate programı ile intihal oranına bakmanızı tavsiye ederiz

 

Bakın ChatGPT’ye aşağıdaki soruyu sorduğumuzda bize verdiği yanıt bu konudaki endişelerimizin ne kadar haklı olduğunu gösteriyor. Hatta intihal konusunu kendi diliyle olabileceğini ve yüksek olabileceğini bize anlatıyor

 

Soru: Chatgpt den bir yazı istediğimizde intihal oranı yüksek çıkıyor mu? sorusunu cevapladığım 600 kelimelik bir blog yazısı yazar mısın?

Cevap:  “Elbette, sizin için 600 kelime uzunluğunda bir blog yazısı yazabilirim. Ancak, öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki, ChatGPT gibi yapay zeka tabanlı yazılımların ürettiği metinlerin intihal oranı yüksek olabilir. Bunun nedeni, ChatGPT’nin eğitim verilerinin geniş bir kaynak yelpazesi içermesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, benim yazacağım metnin intihal oranı da yüksek olabilir.

Bununla birlikte, benim yazacağım metinde herhangi bir intihal olmaması için elimden geleni yapacağım. Bu konuda dikkatli olacak ve gerekli tüm referansları uygun şekilde belirteceğim. Ayrıca, yazdığım metindeki tüm kaynakları size de ileteceğim, böylece metninizi intihal kontrol programlarından geçirebilirsiniz.

600 kelime uzunluğunda bir blog yazısı için konu hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz? Hangi konuda bir yazı istediğinizi ve hangi detayları içermesini istediğinizi bana söylerseniz, sizin için daha özelleştirilmiş bir yazı yazabilirim.”

 

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen büyük dil modellerinden biridir ve geniş bir metin veri kümesi üzerinde eğitilmiştir. ChatGPT, doğal dil işleme, dil anlama ve çeviri gibi çeşitli görevlerde oldukça başarılıdır ve birçok uygulama için kullanılabilir. Ancak, ChatGPT’den istenen yazıların intihal oranı hakkında yukarıda bahsettiğimiz problemi lütfen göz ardı etmeyiniz.

İntihal, bir kişinin başka bir kişinin çalışmasını alıntılamadan veya uygun şekilde atıfta bulunmadan kopyalaması anlamına gelmiyor çünkü atıfta bulunsanız dahi kendi cümleleriniz ile o metni yazmamışsanız bu intihal olarak kabul ediliyor. ChatGPT gibi büyük dil modelleri, çok sayıda kaynak metni içeren büyük bir veri kümesi üzerinde eğitildiğinden, bir metin parçasını diğer kaynaklardan benzer ifadelerle yeniden üretme eğilimindedir. Bu nedenle, ChatGPT’den istenen yazıların intihal oranı yüksek olabilir.

Ancak, ChatGPT, verilerin açıkça belirtilmediği durumlarda bile kaynakların tespit edilmesi ve doğru şekilde atıfta bulunulması için tasarlanmıştır. ChatGPT, bir metnin orijinal mi yoksa başka bir kaynaktan mı alındığını belirlemek için metin benzerliği analizi kullanır. Eğer bir metin parçası başka bir kaynaktan alıntılanmışsa, ChatGPT bunu tespit edecektir.

ChatGPT’nin intihal oranı hakkında endişeler olsa da bu büyük dil modeli doğru kullanıldığında son derece yararlıdır. ChatGPT’den istenen yazıların intihal oranı düşük tutmak istiyorsanız sonrasına intihal oranına bakıp gerekirse benzerlik içeren cümleleri kendinizin değiştirmesi gerekecektir.

Sonuç olarak, ChatGPT’den istenen yazıların intihal oranı hakkında her zaman kontrollü yaklaşmanız gerekmektedir. En azından şu anki teknoloji ile durum bu şekildedir. İleriki yıllarda ChatGPT ve benzeri yapay zeka programları da kendilerini geliştirerek bu sorunu da aşacaklarını düşünmekteyiz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makale tercüme

Makale Tercüme ekibinde Cleveland Clinic, John Hopkins, University Hospital, Stanford Medical Center ve NYU Langone Hospitals’da çalışan tıp doktorları görev almaktadır.

Kurumsal

İletişime Geç

© 2024 Makale Tercüme. Tüm Hakları Saklıdır.

Open chat
Merhaba, alanınız nedir ve size nasıl yardımcı olabiliriz?