HomeBlogAkademisyenlikGenelTez YazmaChatGPT ile Tez yazmak

ChatGPT ile Tez yazmak

Yüksek lisans, Doktora veya tıpta uzmanlık tezi yazmak, çoğu öğrenci için zorlu bir süreçtir. Tezler, belirli bir konuda araştırma yaparak elde edilen bulguların bilimsel olarak sunulduğu uzun metinlerdir. Tez yazmak tecrübe gerektirmektedir fakat bu işte bir gariplikte vardır çünkü tez yazan öğrenciler adı üzerinde öğrenci oldukları için tez yazma konusunda yeterli tecrübeye sahip olmamaları çok doğaldır. İşte normal şartlarda kaliteli bir danışman hoca devreye girer ve tez yazmasını öğrenciye öğreterek tez yazılır. Fakat her öğrenci kaliteli bir danışmana sahip olamayabiliyor. Bu durum maalesef öğrencileri ciddi yıpratmaktadır.

Son zamanların trend konularından olan yapay zeka ve yapay zeka ile yapabildiğimiz işler ele alındığında, tez yazma konusunda da kullanılıp kullanılamayacağını bu yazımıza tartışmak istedik.

Yapay zeka teknolojileri, tez yazım sürecinde araştırmacılara büyük bir kolaylık sağlayabileceği su götürmez bir gerçektir. Son dönemlerde yapay zeka imkanlarını bizlere ücretsiz sunan ChatGPT gibi yapay zeka araçları tez yazma sürecini çok daha verimli hale getirebilir. Fakat bunun bir sınırı ve kontrolü de olmalıdır. ChatGPT kullanılarak elde edilen verilerin kesinlikle tekrar gözden geçirilmesi ve işlenmesi gerekmektedir. İleride belki tüm tezi yazabilecek kapasiteye ulaşabilecek yapay zeka teknolojisi günümüzdeki imkanları sınırlıdır. Elde ettiğiniz veriler tez yazma sürecinde yardımcı olabilir fakat tamamen kopyala yapıştır mantığı ile kullanılması çok doğru bir yöntem olmayacaktır.

ChatGPT, doğal dil işleme alanında bir yapay zeka modelidir. Bu model, insan benzeri dil üretmek için eğitilir ve çeşitli görevlerde kullanılabilir. ChatGPT, doktora tezi yazımı için kullanılabilecek birkaç farklı şekilde kullanılabilir:

  1. İçerik Oluşturma: ChatGPT gibi doğal dil işleme araçları, tezler için içerik oluşturmada kullanılabilir. Bu araçlar, belirli bir konuda araştırma yaparak benzer bir konuya odaklanan diğer araştırmaları analiz edebilir ve daha sonra tezde kullanılabilecek yeni fikirler veya bakış açıları sunabilir. Yani tüm tezi veya tezin bölümü değil fakat paragraf paragraf vermek istediğiniz konuyu belirtip ChatGPT’den fikir alabilirsiniz. Bu aldığınız fikri kendi cümlelerinizle disipline ederek yazmanız size kolaylık sağlayabilir.
  2. Özet çıkarma: Tez yazmak, genellikle kapsamlı bir araştırma gerektirir ve bu da zaman alır. ChatGPT gibi özetleme araçları, uzun ve karmaşık metinleri kısaltabilir ve belirli bir konuda yapılan araştırmaların özetini sağlayabilir. Bu, araştırmacıların daha hızlı bir şekilde ilgili bilgileri bulmalarına yardımcı olabilir.
  3. Düzeltme ve Düzenleme: Tez yazımı, özenli bir düzenleme ve düzeltme gerektirir. ChatGPT, yazım hatalarını ve yazım kurallarını otomatik olarak tespit edebilir ve yanlış kullanımları düzeltmek için öneriler sunabilir. Bu, araştırmacıların yazılarını daha iyi hale getirmelerine yardımcı olabilir.

Yukarda bahsettiğimiz gibi ChatGPT gibi yapay zeka modelleri kullanarak doktora tezi yazmak mümkün olabilir. Ancak bu yöntem tamamen etik değildir ve akademik dünyada kabul edilemez bir yöntemdir. Bu nedenle, doktora tezi yazmak için gerekli olan araştırma ve çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Doktora tezi yazmak için öncelikle konu belirlenmeli ve konu hakkında kapsamlı bir literatür taraması yapılmalıdır. Daha sonra, tezin ana hatları belirlenmeli ve tez yazım süreci başlatılmalıdır. Tez yazım sürecinde, kaynakların doğru bir şekilde kullanılması ve alıntıların uygun şekilde yapılmış olması son derece önemlidir.

ChatGPT gibi yapay zeka modelleri, araştırma sürecinde kullanılabilecek birçok araçtan sadece bir tanesidir. Ancak bu araçların kullanımı sırasında etik kurallara uyulması gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makale tercüme

Makale Tercüme ekibinde Cleveland Clinic, John Hopkins, University Hospital, Stanford Medical Center ve NYU Langone Hospitals’da çalışan tıp doktorları görev almaktadır.

Kurumsal

İletişime Geç

© 2024 Makale Tercüme. Tüm Hakları Saklıdır.

Open chat
Merhaba, alanınız nedir ve size nasıl yardımcı olabiliriz?