HomeBlogAkademisyenlikGenelCleveland Clinic ’e Observer veya Fellow olarak gelmek ister misiniz?

Cleveland Clinic ’e Observer veya Fellow olarak gelmek ister misiniz?

Sayın Meslektaşlarımız,

Son on senedir Amerika`nın bir numaralı hastanesi seçilen Cleveland Clinic hastanesinde Gözlemci (Observer) veya kısa süreli araştırmacı (Fellow veya Research Scholar) olarak gelmenizde makaletercume ekibinin sizlere sunduğu hizmete ara vermek zorunda kaldık. Yine de doktor arkadaşlarımızın hazırladığı aşağıdaki bilgileri, gelmeyi düşünen veya gelmesi kesinleşmiş fakat yer ve ulaşım konusunda soruları olanlar için yardımcı olacağını düşünüyoruz. Cleveland Clinic hastanesine observer veya fellow olarak gelmek isteyenler aşağıdaki bilgiler dışında öğrenmek isteidklerini bizlere de yazabilirler.

Bu bilgileri hazırlayan bizler Cleveland Clinic’te çalışan doktorlarız. Buraya gelmek icin bir kaç yol var.

İlk önerimiz OBSERVER yani gözlemci olarak gelmeniz. Observer olarak bir veya iki aylığına gelebilirsiniz. Bazı bölümler 3 aya kadar da kabul ediyorlar.

Diğer önerimiz RESEARCH FELLOW şeklinde gelmek ki en az 6 aylığına veya 1-2 senelik gelinebilir. Bu sırada Cleveland Clinic size aylık giderlerinizi karşılayacak maaş verir ve siz de araştırma projelerinde yer alarak çalışmalar yapabilirsiniz.

Genelde ilk geleceklere observer olarak gelmelerini ve etrafı görüp çevre edinmelerini öneriyoruz.

Cleveland Clinic

Cleveland Clinic hastanesinde Observer olarak gelmek için yine 2 yol var ki biz ikisini de aynı anda yapmanızı öneririz.

Birinci yol: ilk önce yapılması gereken iş güzel bir e-mail hazırlamak. Bu e-mailde kendinizi iyi bir şekilde tanıtıp ilgili bölümdeki çalışmalara alakanızdan bahsedilip observer olarak gelmek istediğinizi güzel bir dil ile belirtmek.

Bu hazırlanan e-maili aşağıda yazdığımız diğer ikinci yolu paralel kullanmanızı tavsiye ederiz.
 Sizin çalıştığınız ilgili bölümdeki hocalara ve bölüm yöneticilerine e-mail yazarak isteğinizi bildirmeniz. Genelde e-maillere olumlu veya olumsuz cevap verilir. Eğer Cleveland Clinic`deki hocalar sizin gelmenizi  kabul ederlerse, yine sizin yerinize Education Department ile bağlantıya geçer ve işlerinizi buradan o başvurduğunuz bölüm takip edip tamamlar. Eğer bir cevap alamazsanız aşağıda Education Department’ına kendiniz ikinci yolu kullanarak başvurabilirsiniz. Bu işleri Cleveland Clilinic’teki Education Department takip eder.

İkinci yol: Education Department’a bizzat başvurmaktır ki aşağıdaki linke tıklayarak detayları görebilirsiniz.

http://portals.clevelandclinic.org/cime/Visiting-Physician-Programs/International-Physician-Observer-Program#920994-how-to-apply

Programa başvuru tarihleri ile bilgiler yazıyor. Her observer bu linkten başvurularını yapabiliyor. Gerekli tüm bilgileri linkte bulacaksanız. Doğru bir şekilde formları doldurup isteğinizi gönderiniz.

Observer veya fellow olarak KABUL ALDIKTAN SONRA

Öncelikle çok sık sorulardan birisi hava limanından eve nasıl gidilir. Kalacağınız yeriniz belli olunca hava limanına  indiğinizde birinci katta taksi duraklarını göreceksiniz. Taksiye binmeden önce adresi veriyorsunuz ve size hemen ne kadar tutacağını söylüyorlar.  Sizi kapınızın önüne kadar sorunsuz bırakıyorlar.

Amerika’da kalacağınız bu bir ay içersinde kendi masraflarınızı kendiniz karşılamanız gerekiyor. Bizler buraya observer için gelen doktorlara kolaylık olsun diye araştırıp kalacak yer sorunlarına çözümler bulduk. En beğenilen ise Cleveland Clinic’e yakın Amerikalı ailelerin evlerinin içinde ayırdıkları odalarını doktorlara kiraya vermesi. Haftalığı 130-150 dolar olan bu odalar hem rahat, hem Amerikalı`larla daha fazla sohbet etme imkanı oluyor ve dil gelişimine katkıda bulunuluyor. Evlerin genel bilgileri ve fotoğraflarını bu sayfanın en yukarısındaki bilgilerde bulabilirsiniz. Otobüs genelde ya tam önünden yada bi sokak arkadan kalkiyor ki otobüsle 5-10 dk içinde Kliniğe varılabilir. Eğer yazın gelirseniz mesafe yakın olduğu için yürüyerekte gidilebilir. Aylık masrafınız MAKSİMUM BİN DOLAR olacaktır. Tabii ki kişinin harcamasına bağlı bu rakam değişebilir.

 Cleveland Clinic hastanesine observer veya fellow olarak gelmek isteyenler Cleveland Clinic civarında kalınabilecek yerleri ve DİĞER önemli bilgiler için aşağıdaki resmi tıklayabilirler.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makale tercüme

Makale Tercüme ekibinde Cleveland Clinic, John Hopkins, University Hospital, Stanford Medical Center ve NYU Langone Hospitals’da çalışan tıp doktorları görev almaktadır.

Kurumsal

İletişime Geç

© 2024 Makale Tercüme. Tüm Hakları Saklıdır.

Open chat
Merhaba, alanınız nedir ve size nasıl yardımcı olabiliriz?