HomeBlogAkademisyenlikEditörlük – Bilimsel Dergi Editörlüğü Hakkında

Editörlük – Bilimsel Dergi Editörlüğü Hakkında

Editörlük – Bilimsel Dergi Editörlüğü Hakkında

Bir bilimsel dergide editörlük yapmak istiyorsanız öncelikle iyi yapmanız gereken bir şey var. O da makale yazmaktır!

Hiç makalesi olmayan bir insanın bir dergide editör olması beklenemez. Hatta makalesi olmayan bir kişinin bir dergide hakem olması dahi zordur.

Dolayısıyla eğer ileride böyle bir hayaliniz var ise olabildiğince kaliteli proje fikirleriyle birlikte makalelere yoğunlaşmanız gerekiyor. Bilimsel çalışmalarınızı yapın, bilimde kendinizi ispat edin, yeni yeni şeyler bulun, yeni yeni fikirleri ortaya atın ve bunları bilimsel makale haline getirin ve yayınlayın. Fakat her deride değil! tabii ki kaliteli yüksek etki değerli dergilerde yayın yapmaya çalışın. Etki değeri 2’nin altındaki dergiler akademik olarak ilerlemenize çok katkıda bulunmazlar çünkü bilim camiası bu dergilerde yayınlara çok güvenmedikleri için atıf almanız zor olacaktır. Atıf almadığınız için H indeksiniz yani tanınırlığınız da artmayacaktır.

 

Makale yazmasını öğrenmeli

Makale nasıl yazılır konusunda kendinizi iyi geliştirmeniz gerekiyor. Bunun için eğitimler alabilirsiniz. www.makaletercume.com sayfamızın Eğitimler sekmesinde de birçok uzman hoca bu konuda eğitimler vermektedir. Bunun için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Link için buraya tıklayınız.

 

Hakemlik yapılmalı

Makale nasıl yazılır konusunda kendimizi geliştirdikten sonra makaleler yazmaya başlarız ve daha sonra hakemlik yapmak gerekmektedir. Dergi hakemi olunmalı ki daha editör olmadan önce dergi hakemliğini iyi öğrenirsek editörlük çok daha rahat yapılabilir çünkü editör dediğiniz kişi aslında dergi hakemlerini kontrol eden bir müessesedir. Siz dergi hakemliği nasıl yapıldığını bilmiyorsanız editör olmanız da çok zor olacaktır. Onun için dergi hakemi nasıl olunur bilmeniz gerekiyor.

Hakem olabilmeniz için de makale yazıyor olmanız gerekmektedir. Ne kadar çok makale yazarsanız ne kadar çok makaleyi dergiye gönderirseniz her makaleyi dergiye yüklediğinizde derginin sayfasına kayıt olursunuz ve orada bir opsiyon vardır bu opsiyonu işaretleyerek hakem olmak istiyorum seçeceğini işaretlerseniz dergi editörü konunuz ile ilgili bir makale geldiğinden sizi de hakem olarak atayabilir.

Anahtar kelimeler önemli

Hakem olmak istiyorum seçeneğinin altında da veya üzerinde anahtar kelimeleri gireceğiniz bir yer bulunur, o bölüme alanınız ile ilgili olabildiğince çok anahtar kelimeleri girmelisiniz. Bu sayede derginin editörü bir makale geldiği zaman anahtar kelimeleri makale ile örtüşen dergi yazarlarını hakem olarak atabilir.

Dergi editörleri makaleler için nihai kararı yani ret veya kabul kararını verir. Bu kararı bazen makaleyi hakemlere göndermeden de verebilir. Örneğin eğer makale konusu derginin konusu ile uyuşmuyorsa direkt ret verebilir.

Cover Letter önemli

Bunun için makalenizi dergiye gönderirken Cover Letter yazımına önem vermelisiniz çünkü editör ilk cover letter okur. Burada makalenizin konusunun orijinalliğinden ve derginin konusu ile örtüştüğünden bahsederek editörü makaleniz için ikna eden bir yazı yazmalısınız.

Editör Cover letter okuduktan sonra makalenizi beğenir ve dergi için uygun olabileceğini düşünürse daha detaylı inceleme yapılması için makalenizi hakemlere gönderir.

Editör olmak için önce makale yazmak sonra hakemlik tecrübesini birçok kez deneyimlemek gerekiyor. Bu edinilen tecrübeler ne kadar başarılı olursa zaten size editörlük teklifleri de gelmeye başlayacaktır. Uzun bir süreç fakat akademisyenin zaten yapması gereken eylemleri içeren bir süreçtir.

 

www.makaletercume.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale tercüme

Makale Tercüme ekibinde Cleveland Clinic, John Hopkins, University Hospital, Stanford Medical Center ve NYU Langone Hospitals’da çalışan tıp doktorları görev almaktadır.

Kurumsal

İletişime Geç

© 2024 Makale Tercüme. Tüm Hakları Saklıdır.

Open chat
Merhaba, alanınız nedir ve size nasıl yardımcı olabiliriz?