HomeBlogAkademisyenlikGenelMalezya’da eğitim

Malezya’da eğitim

Malezya’da Eğitim

Malezya’da eğitim sisteminden bahsedecek olursak Malezya üniversiteleri devlet ve özel olmak üzere iki kısma ayrılıyor. Devlet üniversiteleri özel üniversitelere oranla ücret açısından daha uygundur. Ama bunun yanı sıra devlet üniversitelerinden olan University Kebangsaan ve University of Malaya dünya genelindeki başarı sıralamasında en iyi 200 üniversite arasında yer almayı başarmıştır. Bu üniversitelerde tıp bölümlerinden sosyal bilimlere kadar birçok alanda eğitim verilmektedir.

Özel Malezya üniversiteleri genellikle Avrupa kolejleri iş birliği ile açılmış üniversitelerdir. Bu üniversitelerin avantajı öğretim görevlilerinin ağırlıkla Avrupa’dan gelmiş olması ve son yıllarında öğrencilerin Avrupa’ya giderek orada da eğitim alabilmeleridir. Doğal olarak bu tarz üniversitelerin yıllık ücretleri daha pahalı kampüs ortamı da devlettekilere göre daha farklıdır.

Malezya’da sadece sağlık bölümleri olan üniversitede öğrencilere eğitim olanakları sunmaktadır. Öğrencinin hangi bölümü istediğine çok iyi karar vermesi gerekir ilk önce. Daha sonra bütün Üniversitelere kolaylıkla internet aracılığıyla ulaşıp kafasındaki soru işaretlerine cevap bulabilir. Gerekli olan detaylı inceleme ve araştırma sonrası öğrenci evraklarını hazırlayıp internet aracılığıyla okullara başvuru yapabilir. Malezya da her üniversitenin kendi kabul ve kayıt takvimi vardır. Bazı üniversitelere yılda 3 kez başvuru ve kayıt yapılabilirken; diğerleri sadece yılda bir defa kayıt kabul etmektedir. Bu nedenle her üniversiteye göre değişen başvuru süresi iyi takip edilmelidir.

Malezyada eğitim

Neden Malezya?

Malezya da eğitim almak öğrencilere ekstra neler sunar dendiğinde ise birçok cevaplarla karşılar sizi Malezya. Her şeyden önce Malayların çoğunlukla oluşturduğu nüfusa, varlıkları ciddi bir şekilde hissedilen Çinli ve Hintli nüfus eşlik eder. Bu birbiriyle büyük sorunlar olmadan yaşayan 3 değişik etnik kökenli halkı hayatın her alanında fark edersiniz. Malezya’ya tatil bolluğu olan ülke denilmesinde aslında bu karışık halk topluluğundan gelir. Üç dininde özgürce yaşandığı bu ülkede Malayların dini günleri nasıl resmî tatilse aynı şekilde Çinli ve Hintlilerinde dini günleri ülkede resmî tatildir. Devlet İslam dinine tanıdığı müsamahayı her alanda diğer dinler içinde göstermiştir. Bu nedenle okullarda öğrenciler derslerine sık sık tatillerle ara vermektedir. Bu bir yandan da güzel bir avantajdır. Çünkü havanın sıcaklığından yakınan özellikle yabancı  öğrenciler için tam bir rahatlama dönemidir.

Ülkenin sadece yaz iklimine sahip olması bazı uluslararası öğrencilerin sürekli tatil havasında olmasına sebep oluyor. Fakat derslerine odaklanan öğrencilere zamanla bu havalar normal gelmeye başlıyor. Malezya da devlet üniversitelerinde farklı ülkelerden gelmiş öğrencilerin renkliliğinde eğitim için bu ülkeyi tercih eden öğrencilere ayrı bir artı yöndür. Dersler İngilizce olup, dilin hayatın her alanında da kullanılması yabancı öğrenciler için kaçırılmayacak bir fırsattır.

Hayat koşulları

Hayat koşulları bakımından Türkiye ve Malezya karşılaştırıldığında hemen hemen aylık öğrenciler aynı miktarda harcama yapıyorlar. Önceki yıllara nazaran ülkenin ekonomisinin gelişmesiyle doğru orantılı olarak yaşamda pahalılaşıyor. Yabancı öğrencilerin en büyük sıkıntısı ise yemek konusunda. Fast-food tarzı yemekleri kolaylıkla bulabileceğiniz gibi Çin ve Hint mutfağını da tadabilirsiniz eğer Malay mutfağı damak zevkinizle uyuşmazsa. Ama Türkiye’den 11 bin km uzaklıktayken de Türk mutfağını kolaylıkla bulunabileceğini sanmak hata olur.

Genellikle öğrenciler barınma hususunda okulların yurtlarını tercih ediyorlar. Bununla birlikte Kualalumpur’da bir daireyi küçük bir pansiyona çevirmiş öğrencilerle oda kiralayarak yaşayabiliyorsunuz. Ama bu konuda tabii ki dikkatli olmak gerekiyor.

Malezya gelmeden önce çok dikkatli karar verilip yola çıkılması gereken bir ülke eğitim için. Ve eğer öğrenci üniversiteye başvurdu ve kabul aldıysa dilde zorluk çekmemek adına yanında toefl ya da ielts belgesini getirmelidir. Geldikten sonra da zengin etnik nüfusa sahip Malezya’yı eğitim açısından çok iyi değerlendirip üniversite eğitiminin yanı sıra kaliteli tecrübelerle ayrılmalıdır Malezya’dan

Kaynak: Makaletercume Ekibi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makale tercüme

Makale Tercüme ekibinde Cleveland Clinic, John Hopkins, University Hospital, Stanford Medical Center ve NYU Langone Hospitals’da çalışan tıp doktorları görev almaktadır.

Kurumsal

İletişime Geç

© 2024 Makale Tercüme. Tüm Hakları Saklıdır.

Open chat
Merhaba, alanınız nedir ve size nasıl yardımcı olabiliriz?