HomeBlogAkademisyenlikBilimsel MakaleGenelMakale yazmaProje YazmaYazar katkı formu – author contributions formu hakkında

Yazar katkı formu – author contributions formu hakkında

Makalede kimler yazar olmalı?

Yazar katkı formunu anlayabilmek için öncelikle makaledeki yazarların isimleri neye göre belirleniyor onu anlamak gerekmektedir. Makale dediğimiz dokümanlar aslında bilimsel çalışmamızın verilerinden elde ettiğimiz şekil ve tabloların açıklamasıdır. İşte bu şekil ve tabloların oluşmasında katkısı olanlar ise makalede yazar olarak isimleri yer alır.

Bir çalışmanın istatistiğini yapmak veya İngilizcesinin düzeltmesi gibi durumlar yazar olmak için yeterli görülmez. Bu gibi katkıları makalenin teşekkür kısmına (acknowledgement) yazabilirsiniz. Bir kişinin bilimsel bir makalede yazar olması için gerçekten deneysel aşamada o deneyin yani sonucundaki tablo veya şekle etki etmesi lazım. Yani bir katkıda bulunması gerekiyor. Dergiler yazar katkı formu doldurmanızı sizden isteyecektir ve orada da göreceksiniz zaten mesela istatistik katkısı diye bir katkı yoktur, yani bundan dolayı kimse yazar olmaz ve yazar katkı formu içerisinde bulunamaz.

Yazar Katkı Formu

Dergiler ne ister? Yazar katkı formu örnekleri

Dergiler artık bir makale gönderdiğiniz zaman yazar katkılarını hemen soruyorlar. Bunu yazar katkı formu adı altındaki formda sorabiliyorlar. Lütfen yazarların katkılarını bize bildirin diyorlar ve bunu bildirmenin birkaç yolu var. Makalenizin içerisinde referanslardan hemen önce veya title page sayfasında author contribution başlığı altında sizden yazarların isimleri veya initiallarını yazmanızı ve yanlarına hangi katkıları yaptılarsa onları belirtmenizi isteyeceklerdir.

Araştırmanın dizaynını yapan, operasyonları yapan, deneyleri yapan, makaleyi drafted edited yani ilk şeklinde yazan gibi eylemleri belirtmeniz gerekiyor. Bir yazar bunlardan bir tanesini veya birden fazlasını yapmış olabilir. Size aşağıda örnek bir yazar katkı formu yazıyorum

Authors Contributions: Z.M. conducted the research and wrote the paper; B.E. carried out the research concept and design; Z.T. analyzed date, drafted, edited and revised manuscript; İ.T. and H.A. carry out  biochemical analysis; S. C carried out the histopathologic analysis and immunohistochemical analysis; M.F.Ö. designed experimental design, material and methods; E.S. carrying out the analysis of the research and evaluating the results.

Bu paragraf size örnek olması açısından paylaşılmıştır. Sizler de bu paragrafa bakarak benzer şekilde yazar katkısını yazabilirsiniz. Bazı dergiler bu şekilde isterken bazıları ise kendi hazırladıkları form içerisinde her yazar için ayrı ayrı açıklama isteyebilir. Dergiden dergiye bu değişmektedir. Bazı dergiler ise formu doldurduktan sonra tüm yazarların imzalamalarını isteyebilir bazı dergiler ise sadece sorumlu yazar imzalasa yeter diyebilir. Bu çok değişkenlik gösterdiği için derginin yazarlara bilgi kısmını iyi okumanızı ve orada yazılanlara göre yazar katkı formunu doldurmanızı tavsiye ederiz.

Tek yazarlı makalede yazar katkı formu nasıl yazılır?

Eğer makalede tek yazarsanız yukarıda verdiğimiz örnekteki initiallar yerine sadece bir yazarın initialları koyulacak o kadar. Yani yazar isim yerine sadece bir yazarın ismi yazılacak. Yine aynı örnekten gidecek olursak Z.M. ismindeki yazar tek yazarlı bir makalede şu şekilde yazar katkı formunu hazırlaması gerekmektedir.

Authors Contributions: Z.M. conducted the research and wrote the paper; Z.M. carried out the research concept and design; Z.M. analyzed date, drafted, edited and revised manuscript; Z.M. carry out  biochemical analysis; Z.M. carried out the histopathologic analysis and immunohistochemical analysis; Z.M. designed experimental design, material and methods; Z.M. carrying out the analysis of the research and evaluating the results.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makale tercüme

Makale Tercüme ekibinde Cleveland Clinic, John Hopkins, University Hospital, Stanford Medical Center ve NYU Langone Hospitals’da çalışan tıp doktorları görev almaktadır.

Kurumsal

İletişime Geç

© 2024 Makale Tercüme. Tüm Hakları Saklıdır.

Open chat
Merhaba, alanınız nedir ve size nasıl yardımcı olabiliriz?